Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale E nevoie de avizari/certificari pentru vanzare produse ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

E nevoie de avizari/certificari pentru vanzare produse (nisa healthcare) din china?

Un srl vinde produse importate din china. Un exemplu de produs ar fi plasturi pentru slabit.

Intrebarea e daca este nevoie de vreo certificare sau avizare de la vreo instutitie de sanatate din Ro. Produsele au niste certificate din China.

Multumesc anticipat!

Depinde la ce categorie or sa le incadreze.
Din cate am vazut, altele echivalente, sunt trecute la suplimente alimentare, desi nu vad nimic alimentar in modul de folosire. Este posibil sa depinda de ingrediente si modul in care se utilizeaza.
Daca este vb de suplimente alimentare...in primul rand trebuie sa intocmiti un dosar pentru notificare la Institutul pt Bioresurse Alimentare
1. CERERE NOTIFICARE
2. CERTIFICATUL DE INMATRICULARE LA REGISTRUL COMERTULUI A FIRMEI IMPORTATOARE
3. DECLARATIE €ANGAJAMENT
4. CERTIFICATUL DE CONFORMITATE SI TARA DE ORIGINE A PRODUSULUI n
5. FISA DE PREZENTARE A PRODUSULUI
6. LISTA DE INGREDIENTE
7. UN DOCUMENT SIMILAR SPECIFICATIEI TEHNICE
8. DOCUMENTE CARE ATESTA CALITATEA INGREDIENTELOR
9. BULETIN/CERTIFICAT DE ANALIZE FIZICO-CHIMICE SI MICROBIOLOGICE ALE PRODUSULUI FINIT
10. BULETIN DE ANALIZA/CERTIFICAT DE CALITATE PENTRU AMBALAJ -
11. ETICHETA in limba romana
12. PROSPECT
13. MOSTRA DE PRODUSC
AvTudor_com, utilizator
Nu. este vorba despre niste plasturi care se aplica pe piele. Nu se inghite nimic.
Din china exista niste certificate si niste teste pentru piele cum ca aplicarea lor nu dauneaza pielii.
Am inteles ca doar se aplica pe piele.
Nu cred ca am voie sa dau link-uri comerciale, pe forum, dar uitati ce este mentionat pe unul, unde se vand plasturi pt slabit "nu este un produs farmaceutic si nu se elibereaza cu reteta.
Este un supliment alimentar notificat de catre Institutul National de Cercetare-Dezvoltare pentru Bioresurse Alimentare. "

D-asta v-am spus, depinde la ce categorie or sa il incadreze. Fie luati legatura cu ei, fie angajati un avocat care sa va reprezinte si sa desfasoare toata procedura, intocmind si dosarul.