avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Proprire pe cont pentru bani pe care nu-i datorez ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Proprire pe cont pentru bani pe care nu-i datorez Casei de Asigurari de Sanatate

Buna ziua,

Daca nu am postat la categoria corecta,imi cer scuze.

Problema pe care o am se prezinta in felul urmator:

In urma cu aproximativ 2 luni am primit acasa un plic de la ANAF prin care sunt anuntata ca mi s-a pus proprire pe contul personal pentru o suma pe care eu as fi datorat-o casei de asigurari inca din anul 2010.
Stiind ca nu am nicio datorie catre CASS ,m-am dus la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate pentru a cere explicatii si a solicita sa mi se ridice acea proprire.
Pentru a mi se da informatii in legatura cu provenienta presupusei datorii si a cere anularea acelei propriri am fost indrumata catre Comportamentul de creante (ceva in genul ).Acolo ,pe langa faptul ca nu am primit nicio explicatie cu privire la suma pt care mi s-a pus proprire m-am lovit si de atitudinea ostila si aroganta a functionarului care se ocupa de aceste creante.Dumnealui s-a uitat in calculator si mi-a spus doar ca nu datorez nimic si sa fac o cerere de anulare a presupusei datorii.Lucru pe care l-am si facut.
Cand am solicitat o adeverinta prin care sa ateste faptul ca nu datorez nimic si ca urmarea a acestui fapt sa mi se ridice proprirea ,m-a trimis la sefii dumnealui.Consider ca era de datoria dansului sa faca demersurile necesare intrucat m-am trezit in acea situatie datorita vinei lor,nu a mea.
Cererea respectiva am depus-o pe data de 27.06 .2014 iar raspunsul dumnealor mi-a parvenit abia pe 11 august. In raspunsul primit mi se spune urmatoarele :
" Va facem cunoscut ca in baza documentelor anexate( acele documente erau copii de pe adeverintele de asigurat eliberate de catre casa in anul 2010 ) la cererea dvs am procedat la anularea datoriei catre FNUAAS" .
Care datorie de moment ce eu nu aveam nicio datorie ?
In intervalul scurs pana la primirea acestui raspuns banca mi-a retras din cont deja o parte din suma si mi-a incasat comisioane de inregistrare a propririi,de incasare a unei parti din suma,de ridicare a propririi .
Precizez faptul ca eu sunt pensionata pe caz de boala ( cancer ) iar pensia mea este in suma de 350 lei.
Comisioanele incasate de banca ,drumurile la Casa de Asig si la banca ( am dus personal hotararea de ridicare a propririi emisa de ANAF pt a urgenta ridicarea nenorocitei de propriri ) si suma retrasa din cont reprezinta jumatate din pensia mea pe o luna ( daca se poate considera ca un bolnav de cancer poate trai cu 350 lei pe luna din care cumpara medicamente,plateste facturi si se hraneste ,nu pot decat sa doresc factorilor de decizie sa fie macar o luna in locul meu sau al altora ca mine ).
Deci,eu fara a avea vreo vina suport niste cheltuieli care deriva din greseala altuia.
Ce pot face in acest caz pt recuperarea banilor ( stiu ca pentru multi 150 lei este o suma ridicol de mica ,insa pentru mine conteaza fiecare leu) ?
Cel mai recent răspuns: olesa , utilizator 21:37, 22 August 2014
DlGoe a scris:


O observatie: precedent(e) exista, destui cetateni s-au adresat instantelor pt. ca nu au fost de acord sa fie tarati pe drumuri de armata de functionari incompetenti! Si in marea majoritate au castigat.


Multumesc !

Au castigat in instanta dar a fost o "victorie a la Pyrrhus": Justitia romana nu prea are obiceiul sa dea despagubiri pentru problemele create de stat.
In plus, justitia nu repara deca nedreptatile suferit de reclamant; nu obliga institutiile statului sa ia masuri de corectare a problemelor.
O reclamatie la ministerul corespunzator cred ca ar avea rezultate mai buna (daca ministrul nu e un boc, o poanta sau altii asemenea).

In plus, sa nu uitam ca la noi o sentinta nu e un precedent obligatoriu, ca in sistemul anglo-saxon; deci, daca cineva a castigat altul poate sa piarda un proces identic.
Pana in alegeri exista probabilitatea rezolvarii spetei respctive, lunad in considerare faptul ca sunteti un potential elector''
Sfatul meu este sa faceti demersurile cat mai curand posibil.
Noroc bun!
Din momentul comunicarii faceti o plangere catre conducerea ANAF in termen de 15 zile, au obligatia sa va raspunda in 30 zile, nu o fac sau va refuza solicitati anularea la Tribunal sectia contencios. Daca nu urmati acesti pasi, hartia primita devine titlu executoriu iar in cazul formularii unei contestatii la executare nu veti putea invoca aparari de fond, deoarece aveati la indemana o procedura speciala...exista un RIL care zice asta...sper ca am explicat clar...succes

Multumesc,am facut deja acest lucru imediat ce am primt raspunsul de la CJASS.
Astazi m-au anuntat ca am de ridicat de la ei o suma de 37 lei si una de 5 lei :))
Drumurile mele la CJASS m-au costat 40 lei,iar comisioanele oprite de banca sunt 45 lei.
Se pare ca din toata mizeria asta eu voi ramane pagubita fara sa fi avut vreo vina .Plus drumuri,oboseala,stres si timp pierdut.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restituire cass ika ika Buna ziua, In data de 27.12.2018, mi s-a instituit poprire pe contul de economii, pentru neplata contributiei cass pentru anul 2012, in valoare de\"celebra ... (vezi toată discuția)
Poprire abuziva Teodora Manzat Teodora Manzat Buna ziua In data de 20 Ianuarie am primit o scrisoare prin care era infromata ca trebuie sân plătesc la ANAF suma de 3000 RON pentru ca in anul 2013 nu am ... (vezi toată discuția)
Poprire cont puse de anaf Mary136 Mary136 Buna ziua, Am avut o datorie la anaf de 50 lei de prin 2015. Am avut un pfa, am lucrat vreo 2 luni si imi bagasem deduceri personale, dar pt ca am lucrat asa ... (vezi toată discuția)