Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,
am optat pentru concediul de crestere copil pentru 2 ani, in ultima luna din cei 2 ani intra tatal in concediu.
Imi puteti spune va rog cum se va calcula indemnizatia pentru acea luna?
Are importanta daca eu am solicitat 1 an sau 2 ani?
1. Indemnizatia pentru o luna de concediu crestere copil (CCC), luata de tatal copilului, se calculeaza la fel tot ca 85% din media veniturilor nete ale tatalui pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

2. - Fiind vorba de CCC pana la varsta de 2 ani ia copilului indemnizatia nu poate fi mai mare de 1.200 lei dar nici mai mica de 600 lei lunar.
- In cazul CCC pana la varsta de 1 an a copilului indemnizatia nu poate fi mai mare de 3.400 lei dar nici mai mica de 600 lei lunar.

3. Nu are importanta daca ati solicitat CCC pana la varsta de 1 an sau pana la varsta de 2 ani a copilului, aceasta optiune nu se mai poate modifica pe parcursul CCC.