Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... legea interzice preotului sa depuna marturie?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

legea interzice preotului sa depuna marturie?

va multumesc pentru raspunsuri doream sa stiu daca preotul ar fi pasibil de un proces penal sau ar putea sa si piarda slujba
iata si detaliile: in fapt este un proces de divort; preotul a aflat de la persoana reclamata ceea ce doreste sa probeze persoana reclamanta , insa nu cu titlu de spovedanie. Reclamantul nu are alt martor decat pastorul pentru a proba cele sustinute dar paratul afland ca persoana citata ca martor este pastorul l a amenintat printr o scrisoare(in prezent paratul se afla in inchisoare) ca il va reclama la forurile superioare pt ca un pastor nu are dreptul sa depuna marturie .

Va multumesc pentru atentie si daca aveti si alte lamuriri care m ar putea ajuta ca sa pot folosi depozitia unicului meu martor le astept .
:offtopic: Aveti deja un topic pe tema asta. Nu aveti voie sa postati mai multe pe aceeasi tema. Prin urmare pe acesta il inchid si continuati acolo.