Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare apartament

buna ziua,
Am o întrebare...
Am un apartament câștigat in urma unei adjudecări si as dori sa il vand...
Acum nu am carte funciara cadastru etc...deoarece m am lovit de anumite cutume.. pintre altele m i se cerea taxa de transfer a proprietății pe care nu am putut sa o achit deoarece fostul proprietar... de si era proprietar prin decizie definitiva irevocabila a tribunalului...nu era cetățean roman si ca atare nu avea CNP...sau renunțase la cetatenie intre timp... Fapt pentru care nu am putut depune cererea catre administrația financiara fiind refuzat ...de catre administratia financiara pe motiv ca nu puteau introduce cererea de transfer a proprietatii fara CNP-ul fostului proprietar.
Bineinteles datorita cutumelor si hățișului din romania. La un moment dat m am hotarat sa renunt in a mai face demersuri deoarece nici financiar nu mi am mai putut permite sa continui..ar fi trebuit sa dau in judecata administratia financiara..ceea ce nu mi am putut permite.
Acum doresc sa vand proprietatea si doresc sa va intreb ce optiuni am in a preda prezenta situație + datorii unei alte persoane...
In acest moment sunt in posesia imobilului de aproximativ 5 ani...am fost pus in posesie de catre executorul judecatoresc cu titlu...

Se poate vinde ca si un drept litigios? sau ce i-mi sugerați?

multumesc

Problema cu taxa transferului dreptului de proprietate o puteati solutiona foarte simplu
Pentru urgentarea finalizarii interesului dv de intabulare drept de proprietate,achitati dv c/v taxei si ulterior promovati actiune in instanta impotriva debitorului
Daca aveti potential cumparator puteti negocia cu acesta sa incheiati antecontract de vanzare cumparare,cu suma respectiva dv achitati taxa transferului dreptului de proprietate si intabularea
buna ziua,
pai tocmai aici este problema nu au vrut sa primeasca nimic de la mine fara CNP -ul fostului proprietar (in cazul in care eu am dobandit imobilul prin executare silita). Am fost la cadrastru intabulare si mi au spus ca trebuie sa aduc dovada achitarii taxei de transfer a proprietății.
Mi-a mai spus cineva ca ar fi trebuit sa merg la o trezorerie si sa platesc o suma fictiva si sa sar peste administrația financiara. Numai ca si acolo m am lovit de astia care m au trimis inapoi la financiar sa fac cerere mai intai...pe motiv ca ei decid cat este de plata facand din suma de adjudecare un calcul sau dintr-o evaluare a valorii imobilului.
O aiureala totala..
Credeti ca as putea face un antecontract se vanzare cumparare fara sa am cadastru si intabulare?
ar fi o solutie fte buna ptru ca as putea achita toate datoriile si poate viitorul proprietar ar putea inregistra imobilul ptru ca eu am CNP si banuiesc ca ar fi mai usor...