Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren neconstruibil dpdv al deschiderii la strada ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren neconstruibil dpdv al deschiderii la strada (conform Cert. Urbanism)

Buna ziua,

conform Cert. Urbanism pentru construire primit de la Primaria Constanta, terenul meu este neconstruibil dpdv al deschiderii la strada(Conform PUG art.4 Caracteristici ale parcelelor - ZRL 1a: parcela se considera construibila daca are o suprafata de minimum 250.0 mp si un front stradal de minimum 12.0 m).
Terenul are o suprafata de 500.0 mp cu un front stradal de 10.0 m.
Certificatul de Urbanism pentru construire a fost cerut pentru o constructie izolata ce respecta retragerile cerute in certificatul de urbanism de informare.
Exista vreo posibilitate de a construi totusi pe acest teren?
RGULAMENTUL GENERAL DE URBANISM - prevede in:
SECŢIUNEA 4: Reguli cu privire la forma şi dimensiunile terenului şi ale construcţiilor
Art. 30: Parcelarea
(1) Parcelarea este operaţiunea de divizare a unei suprafeţe de teren în minimum 4 loturi alăturate, în vederea realizării de noi construcţii. Pentru un număr mai mare de 12 loturi se poate autoriza realizarea parcelării şi executarea construcţiilor cu condiţia adoptării de soluţii de echipare colectivă care să respecte normele legale de igienă şi de protecţie a
mediului.
(2) Autorizarea executării parcelărilor, în baza prezentului regulament, este permisă numai dacă pentru fiecare lot în parte se respectă cumulativ următoarele condiţii:
a) front la stradă de minimum 8 m pentru clădiri înşiruite şi de minimum 12 m pentru clădiri izolate sau cuplate;
b) suprafaţa minimă a parcelei de 150 m2 pentru clădiri înşiruite şi, respectiv, de minimum 200 m2 pentru clădiri amplasate izolat sau cuplate;
c) adâncime mai mare sau cel puţin egală cu lăţimea parcelei.
(3) Sunt considerate loturi construibile numai loturile care se încadrează în prevederile alin. (2).
Planul de Urbanism General si Regulamentul local de urbanism conţin reglementări referitoare la utilizarea terenurilor şi realizarea construcţiilor pe teritoriul localităţii, explicând prevederile documentaţiilor de urbanism şi cuprinde norme obligatorii pentru autorizarea executării construcţiilor respectand regulamentul general de Urbanism..
Regulamentul local de urbanism aferent P.U.G. sau P.U.Z. se sprijină pe o vastă bază legală formată din:
- legi şi alte acte normative care cuprind reguli privind modul de ocupare al
terenurilor şi de realizare a construcţiilor;
- norme şi standarede tehnice care fundamentează amplasarea şi conformarea construcţiilor în acord cu exigenţele de realizare a stabilităţii, securităţii şi siguranţei în exploatare ale acestora;
- reguli proprii domeniului urbanismului şi amenajării teritoriului privind
ocuparea cu construcţii a terenului în acord cu principiile de dezvoltare
durabilă – configuraţia parcecelor, natura proprietăţii, amplasarea şi
conformarea construcţiilor.
Dintre acestea as mentiona:
- legea 50/1991 privind autorizarea executării construcţiilor, modificată,
completată şi republicată;
- H.G.R. 525/1996 pentru aprobarea Regulamentului General de Urbanism
- Legea 18/1991 privind fondul funciar ;
- Legea 69/1991 privind administraţia publică locală ;
- Legea 33/1994 privind expropierea pe cauză de utilitate publică.
CONCLUZIE: Respectand RGU, puteti construi cu siguranta.
BEJENARU PETRU, Expert judiciar
Va multumesc pentru raspunsul prompt si detaliat.
Urmeaza sa intru in audienta la Arhitectul Sef. Sper ca discutia sa fie fructuasa si apoi, impreuna cu arhitectul sa reusim intocmirea documentatiei respectand RGU cu privire la particularitatile terenului in cauza.
Si daca totusi NU vor sa ii elibereze CU pentru case insiruite, il poate obtine in instanta?