Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... hotarare asociatie proprietari versus lege
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

hotarare asociatie proprietari versus lege

Adunarea generala a decis cu majoritate de voturi montarea unor camere de supraveghere la intrare si la la et 10. Exista insa 2 proprietari care nu sunt de acord, dintre care unul este jurist. In fata legii are prioritate decizia adunarii generale sau legea respectarii intimitatii fiecarei persoane (L287/2009)?
Domnule BANAT, lecturati si GHIDUL pentru asociatii emis de ANSPDCP, undeeste explicat si pe intelesul dvs. ca asociatiile " au un interes legitim"si se incadreaza la exceptii de la obtinerea acordului tuturor proprietarilor, asa incat ele se monteaza cu acordul majoritatii.
Cand o camera de supraveghere surprinde cum sunteti buzunarit de un hot, nu cred ca mai citati " din legea fundamentala". De ce va impotriviti sa se ia masura protejarii bunurilor comune si individuale si a persoanelor din propriul bloc, cand avem zilnic neplacuta ocazie de-a afla stiri cu agresiuni, furturi, vandalisme petrecute in blocuri in care nu s-au luat toate masurile de securitate si sigurantai. Doar pentru ca dreptul de-a fi impotriva va satisface orgoliul?
dan_crihan, utilizator