Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Iesire din tara a unui minor
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Iesire din tara a unui minor

De ce acte am nevoie pentru a scoate un minor din tara fara parinti , si daca are nevoie de insotiror , calatoria fiind cu avionul si traseul este cu o escala ?
Declaratie acord de la ambii parinti si cazier judiciar pentru insotitor.
si daca are nevoie de insotiror , calatoria fiind cu avionul si traseul este cu o escala ?

Nu inteleg asta, de unde se face escala calatoreste singur?
Ori insotitor persoana majora pe toata durata calatoriei (dus-intors) ori serviciu de insotire de la compania aeriana.
Cati ani are?
De ce ar conta cati ani are?
Companiile aeriene au anumite conditii, pentru copiii care calatoresc singuri, in functie de varsta.
[ link extern ]
Asa este, am spus si eu despre serviciul de insotire al companiilor aeriene. Poate doar asta voia sa stie utilizatoarea dar s-a exprimat putin confuz:
De ce acte am nevoie pentru a scoate un minor din tara fara parinti