avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Iesire din tara a unui minor
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Iesire din tara a unui minor

De ce acte am nevoie pentru a scoate un minor din tara fara parinti , si daca are nevoie de insotiror , calatoria fiind cu avionul si traseul este cu o escala ?
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 08:20, 3 Septembrie 2014
Declaratie acord de la ambii parinti si cazier judiciar pentru insotitor.
si daca are nevoie de insotiror , calatoria fiind cu avionul si traseul este cu o escala ?

Nu inteleg asta, de unde se face escala calatoreste singur?
Ori insotitor persoana majora pe toata durata calatoriei (dus-intors) ori serviciu de insotire de la compania aeriana.
Cati ani are?
De ce ar conta cati ani are?
Companiile aeriene au anumite conditii, pentru copiii care calatoresc singuri, in functie de varsta.
[ link extern ]
Asa este, am spus si eu despre serviciul de insotire al companiilor aeriene. Poate doar asta voia sa stie utilizatoarea dar s-a exprimat putin confuz:
De ce acte am nevoie pentru a scoate un minor din tara fara parinti

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Minor de 14 ani pleaca neinsotit in ue omisomis omisomis Care este procedura pe care trebuie sa o indeplinesc astfel incat copilul meu, minor 14 ani impliniti (pasaport individual valabil), sa poata pleca pentru o ... (vezi toată discuția)
Un minor cu varsta de 17 ani poate calatorii singur in franta? Alexandrakali Alexandrakali Buna ziua, Am 17 ani si doresc sa merg la fratele meu in Franta, fara parinti. Se poate sa calatoesc singura cu avionul? Si inca o nelamurire: Este necesar ... (vezi toată discuția)
Parasirea romaniei de catre un minor neinsotit ally_badboy ally_badboy buna, as vrea sa stiu ce acte sunt nencesare pentru a putea un copil de 16 ani parasi romania neinsotit. Suntem stabiliti in Italia iar in luna noiembrie ... (vezi toată discuția)