Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intrerupere si reluare concediu prenatal?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intrerupere si reluare concediu prenatal?

Daca ma puteti lamuri cu cateva informatii/repere legislative, v-as fi recunoscatoare.

Lucrez in invatamant si urmeaza sa intru in prenatal cel mai probabil in cursul lunii noiembrie. Dar imi raman zile de concediu de odihna neefectuate, pe care as avea dreptul sa mi le iau in vacanta de iarna (decembrie).

Intrebarea este: pot sa intru in noiembrie in prenatal, sa intrerup prenatalul in decembrie, pentru a-mi efectua concediul de odihna, dupa care sa reintru in prenatal? (daca nu nasc pana atunci...)

Acelasi lucru este valabil si pentru concediul postnatal? Poate fi intrerupt si reluat?

Multumesc mult!
Va multumesc pentru raspunsuri!