Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Conditii studii participare concurs pentru functie ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Conditii studii participare concurs pentru functie publica de conducere

Buna ziua!
In situatia in care participantul la concurs pentru o functie de Director economic are studii universitare de lunga durata ( "din perioada anterioara aplicarii celor trei cicluri tip Bologna este echivalenta cu diploma de studii universitare de master in specialitate.") dar in cadrul studiilor economice, specializarea este Marketing, acesta poate participa la concurs in situatia in care art. 57 alin. (7) din Legea 188/1999 prevede (vezi bold):
"(7)Pentru participarea la concursul de recrutare organizat pentru ocuparea functiilor publice de conducere, candidatii trebuie sa fi absolvit studii de masterat sau postuniversitare in domeniul administratiei publice, management ori in specialitatea studiilor necesare exercitarii functiei publice."?
Multumesc!
laura-ioana, utilizator
Art. 153 alin.(2) din legea 1/2011 Educatiei nationale " Diploma de absolvire sau de licenta a absolventilor invatamantului superior de lunga durata din perioada anterioara aplicarii celor trei cicluri tip Bologna este echivalenta cu diploma de studii universitare de master in specialitate"