Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe constructii
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe constructii

la punctul 4, lit b din normele metodologice de aplicare a impozitului pe constructii aprobate prin hg 421/2014 se precizeaza ca : "b) în cazul în care valoarea evidențiată  contabil în soldul debitor al conturilor corespunzătoare construcțiilor este diferită  de valoarea care a reprezentat baza pentru determinarea impozitului pe clădiri potrivit prevederilor titlului IX din Codul fiscal, valoarea care se scade este valoarea evidențiată  contabil în soldul debitor al conturilor corespunzătoare construcțiilor".
Din aplicartea acestor reglementari ar rezulta ca in situatia in care exista si cladiri pentru care se plateste impozit la bugetele locale, baza impozabila pentru impozitul pe constructii este zero, intrucat din soldul debitor al constructiilor (SDC) se scade valoarea evidentiata contabil in soldul debitor al conturilor corespunzatoare constructiilor (SDC), DECI BAZA IMPOZABILA = SDC - SDC = 0 (ZERO).
Astept comentariile dvs.

Cu stima,
Iuliana.
Da
Soldul contului 212 cuprinde constructii si cladiri(cladirea e de fapt o constructive care indeplineste anumite criteria.Ca urmare daca in soldul contului 212 suma e mai mare decat cea declarata la impozit cladiri(Primarie),diferenta reprezinta cladiri si se impoziteaza cu impozitul pe constructii(la bugetul de stat)