Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... termen de prescriptie -pronuntare vs comunicare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

termen de prescriptie -pronuntare vs comunicare

apreciati ca termenul de prescritie de 3 ani - curge de la data pronuntarii hotararii executorii sau de la data comunicarii ?

multumesc
Termenul de prescriptie curge de la data la care a luat nastere dreptul la actiune. Aceasta data este data comunicarii actiunii.
Deci o hotarare devine executorie si poate fi pusa in executare de la data ramanerii definitive(aici e in functie de faza procesul;
termenul de prescriptie va incepe sa curga de la data ramanerii definitive.........si aici e in functie de natura raportului juridic
baza legala: decretul 167 /1954
În cazul hotărârilor judecătoreşti prescriptia dreptului de a cere executarea silita incepe sa curga intotdeauna de la data ramanerii irevocabile a acesteia art.405 alin.2 CPC coroborat cu art.17 alin.3 din Decretul nr.167/1958, art.1868 cc. Cat priveste data la care hotararea susceptibila de executare silita ramane irevocabila aceasta se plaseaza intr-unul din urmatoarele momente:
- data expirarii termenului de recurs
- data expirarii termenului de apel
- data pronunţării instantei de recurs.