Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pontaj absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pontaj absente nemotivate

Buna seara,

Va rog, daca puteti, sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
Am un salariat angajat cu contract cu timp partial(6 ore/zi), care a fost angajat incepand cu data de 05.08.2014 . (pentru luna august au fost in cazul lui 18 zile lucratoare.) El a fost pontat astfel:
-10 zile lucrate integral (6 ore/zi);
-2 zile lucrate partial(5 ore/zi);
-6 zile absent nemotivat.
In declaratia 112 ma gandesc sa trec la ore lucrate efectiv in luna: 70, la ore suspendate: 0, zile lucrate :12. (In mod normal la 12 zile ar corespunde 72 ore).
Exista vreo problema daca nu sunt zile intregi, poate fi pontat doar 5 ore?
In adeverinta de vechime cate zile de absente nemotivate ii trec , 6 sau 6,2?
Nu se doreste sanctionarea salariatului ci doar sa i se plateasca exact orele pe care le-a lucrat. Contractul nu a fost suspendat in Revisal. Se pot trece in pontaj absente nemotivate fara sa fie suspendat contractul si angajatul sa fie platit doar pentru orele lucrate ?

Multumesc!
Nu trebuie sa-i treceti in pontaj absente nemotivate ci absente motivate, daca patronul nu vrea sa-l concedieze iar in zilele cand a lucrat treceti exact cat a fost la munca.

Este important acest lucru deoarece pontajul poate fi document justificativ si in instanta, unde, un eventual inculpat, poate justifica prezenta intr-un loc cu acesta. Ori, n-o sa ziceti ca l-ati trecut prezent desi n-a fost. Asta e deja fals in acte.
@ consttantin

1. Salariatul se ponteaza cate ore lucreaza efectiv in ziua respectiva.

2. Nu este obligatorie sanctionarea acestuia, daca nu se doreste,iar practica uzitata demonstreaza ca sunt platite orele efectiv lucrate.

3. Suspendarea c.i.m. pentru absente nemotivate este facultativa si nu obligatorie.
Multumesc pentru informatii.