avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... eliberare conditionata recurs tribunal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

eliberare conditionata recurs tribunal

buna nepotul meu a intrat de doua ori in comisia de elibrarii conditionate a fost respins prima de 6 luni si cea de a doua tot 6 luni a facut contestatie si are saptamina care vine termen a avut 4 rapoarte si 5-6 reconpense sau mai multe nu stiu exact acum am inteles ca nu mai are nici un raport m am decis sa i pun avocat nu stiu daca e bine dar din cite mi a spus avocatul ca are mari sanse sa fie eliberat ma gindesc ca nu am bani sa ii dau si avocatului si el sa ramina tot inchis are o pedeapsa de 7 ani jumate din care a facut 5 ani jumate si 76 de zile cistig si inca ceva el mi a zis sa ceara avocatul caracterizarea de la penitenciar si copii dupa hotaririle instantelor la care a fost pentru ca lui ii aduc aceste acte dupa instanta si ce sa faca cu ele daca nu pot fi prezentate in instanta si dreptul la munca am inteles ca el fiind in aminare nu l mai pot scoate la munca pentru ca in primul raport scrie ca a avut slaba participare la munca multumesc
Cel mai recent răspuns: melinaR , utilizator 21:31, 16 Septembrie 2014
Caracterizarea exista la dosar!
Cea mai importanta este propunerea comisiei din cadrul penitenciarului.
Daca au dispus amanare...sunt sanse foarte mari sa dispuna acelasi lucru si instanta, mai ales ca are 4 rapoarte.
Ce s-ar putea obtine este reducerea acelei perioade de reexaminare.
rapoartele sint retrase si la dosar mai sint si recompense caracterizarea a cerut o de aproape 2-3 saptamini dar se misca cu incetinitorul in penitenciar cam toate actele daca nu sint cerute de instanta sint date dupa ce are infatisarea la instanta cam asa merg lucrurile la noi acum am angajat un avocat sa speram ca v a putea sa l ajute si pe el si pe noi familia pentru ca mai avem un necaz in famile unchiul lui fratele mamei practic el fiind cel care l a crescut i au fost amputate ambele picioare si neavind ajutor decit pe el e foarte greu de 5 ani jumate il tot asteapta ca vine acasa dar traieste cu speranta pentru ca putere nu are sl ajute cu ceva multumesc
Da, sa speram ca o vor admite. In caz ca il amana...sa-i recomandati sa participe la cat mai multe programe in cadrul penitenciarului, daca la munca nu poate sa iasa.
programe pe hirtie ca in rest nu au nimic ii pune de semneaza ca u fost la cursuri dar tot asa nu il scoate nici la cursuri pentru ca e in aminare am citit pe hotaririle instantei si motiveaza canu participat la un curs si el nici nu a auzit ca se face asa ceva in penitenciar decit cel cu pshiologul multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Liberare conditionata - zile de munca, 3 rapoarte, calcul melinaR melinaR nepotul meu e inchis de 4 ani si are de facut 7,jumatate a fost un an si ceva pe regim semideschis el fiind pe regim inchis dar acum e dat iar pe regim inchis ... (vezi toată discuția)
Rapoarte penitenciar melinaR melinaR am o ruda in penitenciar si pe 30 luna ceasta intra in comisia de eliberare problema e ca are 3 rapoarte pe care l ea scos dar din ce imi spune el ca au ramas ... (vezi toată discuția)
Sperante spulberate melinaR melinaR azi nepotul meu a avut a nu stiu cita oara instanta in 5 ani jumate tot ce a putut face sa scape din iadul in care l a bagat cel mai bun prieten adica puscaria ... (vezi toată discuția)