Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ORDIN DE RESTRICTIE
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ORDIN DE RESTRICTIE

cum porocedez sa obtin un ordin de restrictie impotriva fostului sot suntem despartiti de 3 ani si ma strans de gat si ameninta continuu pe mine si prietenul meu, martor este prietenul meu
am vreo sansa si ce costuri m-ar ajunge
ce risca el daca incalca ordinul?
Plangere la politie ati depus ?
Sanse aveti daca dovediti ca e un pericol pt siguranta dvs.
Nu va costa nimic, cererea se depune la judecatoria pe raza careia aveti domiciliul.
Daca il obtineti si il incalca, risca sa fie arestat.. teoretic, practic e mai greu.
Alte dovezi? Certificat medico-legal, altceva? Mesaje, alti martori?
alte dovezi nu am
Daca nu este demonstrata starea de pericol traversata, instanta va respinge cererea pentru instituirea unui ordin de protectie.