avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ORDIN DE RESTRICTIE
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ORDIN DE RESTRICTIE

cum porocedez sa obtin un ordin de restrictie impotriva fostului sot suntem despartiti de 3 ani si ma strans de gat si ameninta continuu pe mine si prietenul meu, martor este prietenul meu
am vreo sansa si ce costuri m-ar ajunge
ce risca el daca incalca ordinul?
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 15:12, 16 Septembrie 2014
Plangere la politie ati depus ?
Sanse aveti daca dovediti ca e un pericol pt siguranta dvs.
Nu va costa nimic, cererea se depune la judecatoria pe raza careia aveti domiciliul.
Daca il obtineti si il incalca, risca sa fie arestat.. teoretic, practic e mai greu.
Alte dovezi? Certificat medico-legal, altceva? Mesaje, alti martori?
alte dovezi nu am
Daca nu este demonstrata starea de pericol traversata, instanta va respinge cererea pentru instituirea unui ordin de protectie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Violenta in familie, minor si sotie Vlad24 Vlad24 Buna ziua! As dori sa stiu ce fel de masuri se pot lua in privinta unui sot dependent de alcool ce si-a lovit sotia si a strans de gat propriul copil de 15 ... (vezi toată discuția)
Abuz fizic si psihic stoisormariakarla stoisormariakarla Buna ziua,asi dori un sfat legal si care sa ma scape de pericolul de a mai fi terorizata si maltratat atat fizic cat si psihic de concubinul meu cu care am un ... (vezi toată discuția)
Ordinul de restrictie d_costandache d_costandache fostul meu sot inca traieste impreuna cu mine si cei doi copii de 12 si 6 ani,dar pe timp ce trece este mai alcoolic si ne agreseaza verbal si psihic,vinde tot ... (vezi toată discuția)