Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa auto

Buna ziua,am o mare nelamurire in privinta taxei auto!am cumparat o masina in ianuarie 2013 ,in luna martie 2013 am scos de la anaf adeverinta precum taxa auto a fost platita si nerecuperata!acum am vrut sa vand masina si am prezentat cumparatorului adeverinta scoasa de la anf.mergand la el la anaf masina apare cu taxa recuperata in martie 2014 de fostul propietar.cum este posibil ca dupa ce masina a fost vanduta sa poata fi restituita taxa?acum orice masina cumparata cu taxa platita ma trezesc dupa un an ca taxa a fost recuperata si eu nu mai pot vinde masina decat daca se plateste iar taxa?ce pot face in acest caz?cine este vinovat?anaf sau fostul propietar?
chiar daca el porneste actiunea de recuperare, inainte de a vinde masina si el iti dovedeste ca taxa este platita la momentul vanzarii cum poate recupera taxa?tu cumperi masina pentru ca are taxa platita si dupa 2 ani cand vrei sa vinzi te trezesti ca nu mai are taxa!
ContSters331159, utilizator
din pacate traim in Romania..... stiti restul. Fostul proprietar are dreptul sa isi recupereze taxa platita, in calitate de platitor al unei taxe considerate nelegale si nu in calitate de proprietar al masinii. Spre exemplu, d-voastra in calitate de cumparator- nou proprietar al unei masini cu taxa nerecuperata nu puteti sa recuperati taxa platita pe acea masina, din simplul motiv ca nu d-voastra ati platit-o.