avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... revedincare 10 ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

revedincare 10 ani

Buna seara,

Detin un teren in zona montana (pasune/faneata), teren de care nici nu mai stiam.
Am fost instiintat saptamana aceasta ca acolo exista o stana destul de maricica, al carui reprezentant revendica respectiva bucata de pamant, pe motiv ca stana exista acolo de mai bine de 10 ani si ca ar fi o lege in acest sens care i-ar da castig de cauza.

Ce as putea sa fac in conditiile date?

Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 13:56, 19 Septembrie 2014
Depinde in ce baza detineti acel teren.
Cum il revendica, Are actiune in instanta? Il revendica adica vi-l cere dv. sa-l vindeti?
Ce acte aveti pe teren?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit platit pe nimic Neiyre Neiyre Detin 2.57 ha mostenite prin retrocedare de la tatal meu. Am platit impozitul aferent, dar este o zona in care nu se poate cultiva nimic si platesc degeaba. ... (vezi toată discuția)
Legea imroprietarii versus legea 1/200 lolomi lolomi Detin teren (avem toate succesiunile facute) pe care bunicii mei l-au dobandit prin legea improprietariri. Acum mostenitorii celui de la care s-a luat acel ... (vezi toată discuția)
Procedura trecere un teren extravilan in intravilan Dragos1109 Dragos1109 Buna ziua, Va rog sa ma indrumati catre cea mai scurta cale de a trece un teren extravilan pasune in intravilan. Cat dureaza toata procedura, exista ... (vezi toată discuția)