Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... ref.pensionare chiar anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

ref.pensionare chiar anticipata

buna ziua.sunt nascut pe 22.01.1954.am vreo 39 și 7 luni de ani de cotizare(fara armata),din care 15 ani 3 luni si 20 zile de grupa a II-a.
cand pot ieși la pensie normala ? dar anticipata ?
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,aduc:
O perioada suplimentara la vechimea in munca de 3 ani si 9 luni(3 luni/an).
39 si 7 + 3 si 9 = 43 de ani si 4 luni de stagiu.
Conditii pentru pensie anticipata:
Varsta 60 de ani-indeplinita
Stagiu-43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate)-indeplinita
Pensie anticipata la acest moment.
Limita de varsta la 62 de ani.