Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Audit intern
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Audit intern

Un auditor intern intr-o institutie publica (institut de cercetare-dezvoltare), se poate autoseziza atunci cand constata o deficienta sau iregularitate si sa efectueze verificari in aceasta directie (ca o misiune ad-hoc), fara a o solicita conducerii ?
Multumesc,
Mircea2020
Nu ! Activitatea auditorului intern nu presupune control prin autosesizare !! Activitatea sa se desfasoara strict in baza planului de activitate aprobat de ordonator.

Auditorul POATE actualiza planul cu includerea unei misiuni ad-hoc de ex, ca urmare a unor "criterii-semnal" dar NUMAI CU ACORDUL CONDUCERII pentru desfasurarea misiunii respective.

In conformitate cu prev HG 1086/ 2012 pct. 2.4.1.3., Selectarea misiunilor de audit public intern în vederea cuprinderii în planuri se face printre altele în funcţie de "b) criteriile semnal şi sugestiile conducătorului entităţii publice, deficienţele constatate anterior în rapoartele de audit; deficienţele constatate în procesele-verbale încheiate în urma inspecţiilor; deficienţele consemnate în rapoartele Curţii de Conturi; aprecierile unor specialişti, experţi etc. cu privire la structura şi dinamica unor riscuri interne; evaluarea impactului unor modificări petrecute în mediul în care evoluează sistemul auditat; alte informaţii şi indicii referitoare la disfuncţionalităţi sau abateri;"