Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... documentele unui audit, respectiv raportul de audit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

documentele unui audit, respectiv raportul de audit

buna, documentele unui audit, respectiv raportul de audit al unei institutii poate fi solicitat de catre orice persoana ?
In opinia mea, raportul de audit este informatie de interes public.
Buna ziua!
In conformitate cu prev. HG 1086/2013 pentru aprobarea Normelor Generale privind exercitarea activității de de audit public intern, pct. 3.8.5.2.2., dosarele misiunii de audit public intern (respectiv Secţiunea A - Raportul de audit public intern şi anexele acestuia; Secţiunea B - Administrativă; secţiunea C - Analiza riscului si Secţiunea D - Supervizarea şi revizuirea desfăşurării misiunii), sunt proprietatea entităţii publice şi sunt confidentiale, se păstrează până la implementarea recomandărilor din raportul de audit public intern, după care se arhivează în concordanță cu reglementările legale în vigoare. Termenul de păstrare în arhivă este de 10 ani de la data finalizării misiunii de audit intern.
Cristi2011 Cristi2011, Contabil