Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contabilitate PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contabilitate PFA

As dori sa stiu daca pentru un PFA cu activitate de comert cu amanuntul este necesara intocmirea registrului de casa si a raportului de gestiune.Daca nu,care este suportul legal in care se mentioneaza acest lucru.
Nu se mentioneaza nicaieri. dar va trebuie...
PFA nu intocmeste registru de casa.Potrivit art.1 alin.(5) din Legea contabilitatii nr.82/1991,republicata,persoanele fizice care desfasoara activitati producatoare de venituri... intocmesc Registrul-jurnal de incasari si plati si Registrul-inventar. Conform pct.35 din Normele metodologice de intocmire si utilizare a documentelor financiar-contabile(Anexa nr.1 la OMEF nr.3512/2008)folosirea metodei global-valorice trebuie aplicata pentru evidenta marfurilor in unitatile de desfacere cu amanuntul,raportul de gestiune se completeaza pe baza documentelor de intrare si de iesire a marfurilor si ambalajelor si de depunere a numerarului din vanzare.