Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita pentru neplata taxei de despagubire ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita pentru neplata taxei de despagubire 28 euro

buna ziua,
am fost executat silit pt neplata taxei de 28 euro asta dupa ce am platit amenzile pt rovinieta de 250 ron fiecare in 2013

(n am platit astia 28 euro pt ca nu stiam de ea si nici nimeni nu mi a spus la vremea respectiva)
deci ca sa fiu mai clar din 26 /7/ 2011 prima amenda....tot asa pana la 9 amenzi, ultima fiind facuta pe data de 11/01/2012.
in 27 07 2012 sa abolit legea asta cu 28 euro.
eu am platit primele 2 amenzi pe 4/5/2012 si 13/06/2012 si ultimile 7 pe 10/01/2013 adica 1750 ron.asta a fost la circumscrptia finanancira sectorul 3 si unde mi au spus ca asta este tot !

instiintarea de plata 28 euro spun ca mi au trimis o la adresa din sectorul 3 unde nu mai stau din 2010 (cand am vandut casa )dupa care mi am schimbat buletinul pe sect 2 si unde nu am primit absolut nici o instiintare de ne-plata ,nimic
acum cateva zile cu uimire m am trezit cu popriri la banca de 15 ron fiecare pt 2 dosare de executare ,,,si pe langa astea mai sunt am inteles si alte dosare pe rol la sect 3 ...

va intreb ce se poate face in situatia asta ,adica ce este legal sa platesc si ce nu,sau cum se poate atcca etc,,,,?

ps;am avut date si 2 amenzi de rovinieta in aceeasi zi oare asta i legal?!
va multumesc
astept raspuns
gi-jane2, moderator
Stimate Domn,
La noi in Romania, executarile silite, in mare parte, indiferent de natura lor, se fac..pe şestache sa o zic asa pe un termen mai neacademic. Adica, pe ascuns, fara sa te instiinteze, institutia, in aceeasi zi te executa, si iti blocheaza si sustrage tot, pana isi recupereaza "paguba"..iar instiintarile le trimit cam dupa o saptamana, cand nu prea mai poti depune contestatii..problema e ca pentru deblocarea conturilor, trebuie sa depui dumneata solicitari, si dureaza cam cat un post de paste pana te deblocheaza..adica, vre-o 40 de zile. Nu prea ai ce face, decat sa iti treci proprietatile si banii pe numele cuiva din familie..
lupciano, utilizator
Stimate domn..In primul rand, NU mai scrieti cu majuscule , cititi regulamentul forumului.
In al doilea rand , fara nici o rautate sau ironie , va sugerez sa va cumparati rovinieta pe un an , daca circulati mult , este mai avantajos.
Nu ati primit instintare la noua adresa din sect.2 , deoarece, probabil ca nu ati schimbat talonul masinii , iar acolo aveti trecuta vechea adresa.
OG nr. 15/2002, actul normativ care reglementeaza rovinieta, a fost modificata prin Legea nr. 144/2012, publicata in Monitorul Oficial nr. 509 din 24 iulie 2012.
Legea, care a intrat in vigoare in 27 iulie, prevede ca fapta de a circula fara a detine rovinieta valabila constituie contraventie continua si se sanctioneaza doar cu amenda.Tot aici se specifica ca soferii pot fi amendati doar o singura data daca circula fara rovinieta intr-o luna.
deci legea rovinietei in 2011 si 2012 cand am savarsit contraventia(iile) era ,
ca poate sa te amendeze de cate ori treci pe sub camera intr o zi,
ca trebuie sa ti ia 28 euro pt fiecare amenda de 250 ron,
vi se pare corect din punct de vedere al drepturilor omului?
eu am platit amenzile in 2013,de ce nu s a aplicat legea cu 28 euro abolita in 2012,n ar fi fost mai corect asa?
decat ca cnadnr (fara o somatie valabila) sa trimita neplata de 28 euro direct la executor si sa faca poprire pe cont in banca?...si asta in 2014 dupa 3 ani de la contraventie...
buna ziua,
cu privire la semnatura de pe procesul verbal pt amenda de28 euro emis de cdadnr ,eu am doar semnatura electronica pe aceste procese verbale(12 la numar) stie cineva daca se pot contesta acum dupa ce am platit cam junmate la executori(6 dosare)
daca este un avocat pe acest forum care poate sa ma indrume sau sa ma asiste in instanta etc,va rog sa ma anuntati cat mai repede
va multumesc
ion33