Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cheltuieli de zugravire- sarcina proprietarului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cheltuieli de zugravire- sarcina proprietarului

Am inteles, si as vrea doar sa mi se confirme, ca in ceea ce priveste cheltuielile de zugravire intr-un apartament, acestea cad in sarcina proprietarului.

Conform Codului civil, orice reparatii mari (cum ar fi ale zidurilor) trebuie sa fie efectuate de catre proprietar, cele mici, de intretinere fiind in sarcina chiriasului. Zugravitul nu este o reparatie de intretinere.
Cu atat mai mult cu cat un tavan se perimeaza cu timpul (de ex de la gatit) fara ca cel care sta in chirie sa fi cauzat vreo dauna, acesta din urma nu are responsabilitatea de a plati pentru zugravirea lui.

Corect?
MuggedinRomania a scris:

Cu atat mai mult cu cat un tavan se perimeaza cu timpul (de ex de la gatit) fara ca cel care sta in chirie sa fi cauzat vreo dauna, acesta din urma nu are responsabilitatea de a plati pentru zugravirea lui.

Corect?

Păi cine a gătit? Proprietarul?

Nu are el nicio treabă cu zugrăvirea pereţilor, oricît ne-am strădui să lărgim sfera stricăciunilor cauzate de vechime, de forţa majoră sau pe aceea a reparaţiilor mari. Faptul că zugrăveala ţine de zid nu implică şi obligaţia proprietarului de a reface zugrăveala decît dacă e nevoie să refacă zidul, caz în care zugrăvirea este o operaţie subsidiară, obligatorie.