Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Suspendare activitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Suspendare activitate

O societate doreste sa-si suspende activitatea de vanzare cu amanuntul in favoarea inchierierii spatiului propriu.Ce trebuie sa intreprinda in acest scop in afara incetarii contractelor individuale de munca?
Buna ziua,

In primul rand, pentru a putea inchiria spatiul (care presupun ca are destinatia de sediu) nu este obligatoriu sa va suspendati activitatea, insa va fi necesar sa va declarati activitatea CAEN corespunzatoare inchirierii spatiilor proprii. Activitatea unei societati se suspenda din ratiuni economice si suspendata fiind, societatea nu va putea emite nici macar facturile aferente inchirierii.

Mai mult, daca societatea locatara va intentiona sa isi stabileasca sediul in acel spatiu, cele doua sedii (ale societatii - locatar si ale societatii - locator) vor aparea ca fiind suprapuse.

Prin urmare, mai gasiti oportuna suspendarea date fiind informatiile de mai sus?