Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturare servicii cazare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturare servicii cazare

Buna ziua. Am o firma care are obiect de activitatre servicii cazare, platitor de TVA. Trebuie sa facturez servicii cazare pentru un oaspete persoana juridica din Mexic. Cum facturez din punct de vedere al TVA-ului. Se declara in 390? Va multumesc!
ginaproalt, utilizator
Facturati normal ca si unui roman. Locul prestarii este in Romania.

In 390 se declara doar prestarile intracomunitare de servicii iar Mexicul nu este situat in Europa. Chiar daca ar fi fost vorba de un oaspete dintr-un stat comunitar tot nu ati fi declarat.
Multumesc pentru ajutor. Si eu m-am gandit, pentru ca nu este introdus la "Tara". Multumesc