avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Plata CAS in baza contract inchiriere locuinta
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Plata CAS in baza contract inchiriere locuinta

Buna seara!
Va rog sa ma lamuriti daca se poate cu un aspect: Sunt co-proprietar impreuna cu tatal meu al unui apartament pe care dorim sa il inchiriem.Tata este angajat cu toate formele legale iar eu sunt student militar(pentru servicii de sanatate apartin de CASOPSNAJ, iar tata de CASMB).Daca incheiem contract de inchiriere cu chiriasul, va trebui ca pe langa 16% impozit sa achitam si contributia la CAS?Eu va trebui sa achit separat la CASOPSNAJ? Care este cuantumul contributiei?
Cel mai recent răspuns: lucianrosca , utilizator 09:34, 8 Octombrie 2014
da, platiti la anaf 5.5% sanatatea. Baza de calcul e 75% din chiria efectiva (atat la impozit cat si la sanatate).
lucianrosca a scris:

da, platiti la anaf 5.5% sanatatea. Baza de calcul e 75% din chiria efectiva (atat la impozit cat si la sanatate).

adica 5,5 procente din 75% * chirie?va trebui sa platim ambii co proprietari ?
1. da
2. da (fiecare la jumatate din chirie)
c.a.s. se plateste din intreaga suma(nu din 75%);si trebuie mentionat ca se plateste minim 50 ron pe luna.verificati pe site-ul lor si veti vedea ca am dreptate(deci,chiar daca dvs primiti chirie de 400 ron veti plati ca pt salarul minim pe aconomie)X-(
ART. 296^22 Baza de calcul
(2^1) Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate pentru persoanele prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. i), cu excepţia celor care realizează venituri din arendarea bunurilor agricole în regim de reţinere la sursă a impozitului, este diferenţa dintre venitul brut şi cheltuiala deductibilă determinată prin aplicarea cotei de 25% asupra venitului brut, diferenţa dintre totalul veniturilor încasate şi cheltuielile efectuate în scopul realizării acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuţii sociale, sau valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportată la cele 12 luni ale anului şi nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară, dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia. Baza lunară de calcul nu poate fi mai mare decât valoarea a de 5 ori câştigul salarial mediu brut.


adrianaion a scris:

c.a.s. se plateste din intreaga suma(nu din 75%);si trebuie mentionat ca se plateste minim 50 ron pe luna.verificati pe site-ul lor si veti vedea ca am dreptate(deci,chiar daca dvs primiti chirie de 400 ron veti plati ca pt salarul minim pe aconomie)X-(


Multumita? :
Ultima modificare: Miercuri, 8 Octombrie 2014
lucianrosca, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributie la sanatate din venituri din chirii? Anamaria1313 Anamaria1313 Buna ziua, am o intrebare daca ma puteti ajuta, am un apartament inchiriat, contactul de inchirere este inregistrat la Finante pentru suma incasata platesc 16 ... (vezi toată discuția)
Baza de calcul pentru cass - venituri din chirii? pop_m pop_m Legea spune ca, pentru veniturile din chirii, se achita 5.5% CASS, dar baza lunara de calcul nu poate fi mai mare decat valoarea a de cinci ori castigul ... (vezi toată discuția)
Impozit pe chirii din anul 2014, calcul baza de impozitare LuandaCazan LuandaCazan Buna ziua, am o intrebare intrucat nu am reusit sa inteleg mai nimic din cum este explicata baza pentru impozitare in articolul de lege prezentat pe site-ul ... (vezi toată discuția)