avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie CASS student care realizeaza venituri
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie CASS student care realizeaza venituri

Buna ziua,
Un student la zi, pe perioada vacantei realizeaza venituri in urma unui CIM cu timp partial pe durata determinata, veniturile sunt de 200 lei net.
Ce se intampla dupa aceasta perioada, datoreaza contributii la sanatate daca nu mai realizeaza venituri?
Veniturile lui sunt sub salariul minim pe economie , diferenta o acopera personal ?
N-as vrea ca peste cativa ani sa primeasca somatie de plata cu dobanzi si penalitati,multumesc
Cel mai recent răspuns: robert1958 , utilizator 12:38, 9 Octombrie 2014
Art. 213

(1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei:

a) toţi copiii până la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani până la vârsta de 26 de ani, dacă sunt elevi, inclusiv absolvenţii de liceu, până la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenţi şi dacă nu realizează venituri din muncă;


Pe cale de consecinta daca indeplineste conditiile de mai sus va platii CASS numai pentru
veniturile obtinute din munca aferente CIM. La situatia data nu s-ar putea aplica baza de calcul "dar nu mai putin de un salariu minim brut pe economie" iar dupa expirarea CIM revine la situatia anterioara adica asigurat fara plata contributiei.
Ultima modificare: Joi, 9 Octombrie 2014
robert1958, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cass elev mshboss mshboss Buna tuturor! Un elev care a implinit 18 ani(fiind asigurat fara plata contributiei pana acum),dar care realizeaza venituri din dobanzi,mai este asigurat fara ... (vezi toată discuția)
Contributie cass pentru alocatie copil LenaU LenaU Este adevarat ca trebuie sa se plateasca CASS pentru alocatia (de 42 RON) copilului? (vezi toată discuția)
Contributii sanatate din vanzare apartament cand eram studenta marianaflore marianaflore Buna ziua, Am o problema si va rog sa ma ajutati. In anul 2010, studenta fiind, sub 26 de ani, am vandut un apartament. Anul trecut am solicitat un raspuns ... (vezi toată discuția)