Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CASS elev
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CASS elev

Buna tuturor!
Un elev care a implinit 18 ani(fiind asigurat fara plata contributiei pana acum),dar care realizeaza venituri din dobanzi,mai este asigurat fara plata contributiei,sau trebuie sa plateasca cass la venitul realizat?
Art. 213. - (1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei:
a) toţi copiii până la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani până la vârsta de 26 de ani, dacă sunt elevi, inclusiv absolvenţii de liceu, până la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenţi şi dacă nu realizează venituri din muncă;
Multumesc pt raspuns!
Este vorba doar despre venituri din munca sau este vorba si de alte venituri?
Da.Doar despre veniturile din munca .
Desi suna ca dracu, un elev sau student care muncesc pentru a-si putea platii studiile vor platii contributia la sanatate.
In schimb cei care obtin veniturile enumerate la art 296^27 nu vor platii .