Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... CI expirat?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

CI expirat?

Buna ziua!

Am 62 de ani si am primit citatie ptr.schimbare buletin.
Buletinul meu a fost schimbat ultima oara acum 10 ani,adica la 52 de ani.
Avind in vedere ca legea stipuleaza ca dupa 55 de ani ,nu se mai schimba buletinul,cum pot proceda in acest caz?
Eu sint bolnav si nu pot sta o zi intraga la coada ptr.schimbarea buletinului(am fost si m-am ingrozit ce cozi sint)!

Multumesc ptr.ajutor!
Buna dimineata,

verificati daca pe CI-ul dvs. este mentionata perioada valabilitati, ex. 01.01.2000 - 31.12.2010! In cazul in care este mentionata, si tind sa cred ca este mentionata, pentru ca la data eliberarii aveati 52 de ani si nu 55 cum chiar dvs. ati spus, schimbarea CI este obligatorie!

Este bine sa stiti ca nerespectarea dispoziţiilor legale constituie contravenţie şi se sancţionează după caz, cu amenzi cuprinse între 40 Ron - 80 Ron.

In ce priveste coada de la evidenta populatiei nu poate fi un fenomen constant!
Daca pe CI este trecuta o data de expirare sunteti obligat.
Daca nu este mentionata o data de expirare a CI nu trebuie sa-l schimbati (in cazul BI se proceda in acest fel , dar tinand cont ca aveti CI cred ca este mentionata si o data de expirare).
Din moment ce ati obtinut cartea de identitate la varsta de 52 de ani aceasta vi s-a eliberat pe 10 ani si a expirat de ziua dvs.asa cum este legislatia in vigoare. Doar cei care solicita cartea de identitate dupa varsta de 55 de ani primesc cartea cu termen de valabilitate permanent, mai exact pe 60 de ani. Daca sunteti bolnav puteti trimite pe cineva o ruda, un vecin, prieten la serv. de evidenta cu o adeverinta medicala din care sa rezulte ca sunteti netransportabil, cu actele dvs. de stare civila si de proprietate a locuintei, taxa de 12 lei si urmeaza sa se deplaseze lucratorii cu camera mobila la domiciliul dvs. Nu va faceti probleme ca se rezolva.
Justitiarul711, utilizator