avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 289 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Exercitarea autoritatii parintesti si program vizitare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Exercitarea autoritatii parintesti si program vizitare

Buna ziua.
Sunt divortata de 3 ani si jumatate, avand custodie exclusiva asupra copilului rezultat din casatorie si tatal avand un drept de vizitare fixat de instanta pe care nu si l-a respectat niciodata de la momentul hotararii judecatoresti.
Imediat dupa divort, tatal a plecat din tara locuind cu o femeie pe care a cunoscut-o in timpul procesului nostru, dupa ce facuse cu alta femeie un copil in paralel cu cel avut impreuna si a venit sporadic de 2-3 ori pe an.

Copilul l-a vizitat intotdeauna in prezenta mea, fie mergand in parc fie mai rar la domiciliul copilului. Aceasta prezenta a mea a fost ceruta de catre mine in instanta fiindca in timpul casatoriei cu el, tatal a facut in paralel cu copilul avut un altul, diferenta de 3 luni intre luni si mi-a comunicat acest lucru in prima seara a venirii mele din maternitate. Aceasta lipsa de afectiune si instabilitate emotionala m-a ingrijorat si nu am fost de acord sa las copilul exclusiv cu el, in programul de vizitare.


In acest moment tatal doreste schimbarea custodiei exclusive in custodie comuna, invocand dreptul noii legislatii si a drepturilor omului dorind sa ia copilul la el in Grecia unde locuieste cu respectiva femeie, sporadic sau la adresa parintilor sai, unde are oficial domiciliul trect in buletin; face apel la protectia copilului pentru o expertiza si evaluare la domiciliul copilului. Prezenta cerere de custodie comuna este facuta si in baza spune el, a unei nevoi a sa de implicare in viata copilului care duce o viata dezechilibrata datorita refuzului meu de a-l duce la o gradinita si privindu-l astfel pe copil de o dezvoltare armonioasa si de informatiile necesare. A refuzat sa inteleaga ca gradinita nu este obligatorie si eu consider aceasta decizie potrivita copilului.
Copilul lucreaza cu mine in permanenta, eu avand mai multe formari in domeniul psihologiei colective, si a psihologiei copilului, fiind absolvent de limbi straine si al modului psiho-pedagocic.

Bunicii copilului nu suna niciodata sa intrebe de copil doar ii trimit de ziua lui si de 1 iunie o suma de bani in cont cu un mesaj de La multi ani.. In cursul anului trecut, am trecut pe la ei cu copilul iar acestuia nu i-a placut acolo, motiv pentru care nu am mai avut o alta intalnire cu acestia si cu copilul. In urma intrebarii copilului acesta si-a amintit episodul vizitei si mi-a mentionat ca nu doreste sa mearga acolo. Intr-o discutie telefonica avuta cu acestia, o data cu actiunea intentata de fiul lor, mi s-a comunicat ca trebuia sa ignor preferinta copilului de a nu mai veni la ei si sa il las acolo 2-3 zile ca sa se obisnuiasca si sa stabileasca o legatura afectiva cu ei. Le-am explicat ca copilul nu este un cartof care poate fi mutat si ca a dezvolatat atasamente si nu pot ignora sentimentele si afectiunea dezvoltata de el.

Anul acesta pentru o relatie civilizata le-am trimis un set de fotografii cu copilul desi ei nu au sunat sa intrebe niciodata ce face copilul, cum se dezvolta sau ce necesitati are.

Gandirea tatalui si comportamentul acestuia denota o intabilitate psihica si afectiva notabila, pentru ca inca din timpul casatoriei avute, obisnuia sa isi schimbe deciziile hotarate impreuna in functie de persoanele si discutiile avute cu diverse persoane colaterale. Aceasta abordare a continuat si in relatia cu copilul si cu vizitarea lui, vizitandu-l si sunand cand si cand si neavand constanta in programul foarte larg si generos stabilit la cererea sa in instanta.. I-am dat ocazia ajungand in Grecia, intr-o excursie sa vada copilul si dupa o discutie preliminara in care m-a informat ca doreste sa vina sa il vada, mi-a comunicat dupa o zi ca nu mai vine sa il vada fiind distanta prea mare intre Salonic -unde locuieste el si Atena- locatia in care eram eu si copilul la acel moment.(aprox 400 km)

Actiunile tatalui de chemare in judecata si schimbare custodie vin in prezent datorita, spune el, faptului ca venind de doua ori in tara, nu a putut vedea copilul eu fiind plecata din oras- fiind Pastele si a doua oara plecand intr-o excursie in afara tarii, lucru despre care il informasem.
A treia venire a sa a fost in oras si in tara,fara sa ma anunte, el afirmand ca m-a cautat la domiciliu, nu m-a gasit si nu a putut vedea copilul, acest lucru aratand ca eu il opresc in stabilirea unei relatii cu copilul.

Aceasta cerere in judecata apare in condiiile in care copilul este in cursul unor investigatii de sanatate si eu merg cu el la aceste investigatii in afara tarii. Desi l-am informat ca momentul nu este potrivit pentru copil de a fi supus altor factori de stres, acesta refuza sa inteleaga dorind continuarea procesului si cerand o evaluare psihicia si interogatoriu copilului si obligandu-ma sa fiu in tara la termenul de judecata.

In cererea trimisa in judecata, cere in mod explicit instantei sa sara peste etapa medierii si sa ii incredinteze custodia comuna, fiindca considera ca mama este "obtuza" si nu poate ajunge la mediere.

Aceasta mediere eu am facut-o in cursul unei saptamani intregi prin discutii telefonice si mesaje scrise, explicandu-i ca copilul nu poate sta singur fara prezenta mea , cum doreste el, pentru ca a dezvoltat atasamente profunde fata de mine si are o nevoie de siguranta clar aratata in momentul vizitelor- dupa maxim 30 min de stat cu el in cealalta camera, pleaca de la el si vine la mine dorind sa ma aduca in cadrul lui.
Referitor la gradinita i-am explicat ca aceasta nu e obligatorie si atata vreme cat copilul are deja notiunile lucrate impreuna cu mine, nu are o pierdere reala.
Referitor la vizitele la domiciliul bunicilor, nu pot ignora preferinta copilului.


Desi in urma ultimei discutii telefonice a fost de acord cu cele discutate, dupa perioada weekend-ului cand am revenit sa discut cu el si sa ii spun ca eu plec din tara cu copilul la analize si ca termenul la judecata ma conditioneaza sa revin, in cazul in care am nevoie de mai mult timp pentru investigatii, acesta a spus ca refuza sa retraga cererea pentru ca punctele cerute de el sunt foarte clare si le sustine in continuare.

Va rog sa imi spuneti cum pot proceda sa pastrez custodia exclusiva in conditiile in care eu ma ocup de copil de la momentul nasterii sale, in condtiile in care tatal este aleatoriu prezent in viata acestuia inclusiv la nivel de implicare afectiva sau a altui gen de implicare, cu exceptia pensiei pe care o plateste si este o constanta si in conditiile in care nu si-a respectat programul de vizitare deloc avut. Eu nu sunt de acord cu plecarea copilului in afara tarii cu el sau in alte locatii fara prezenta mea, pana la momentul in care copilul are varsta corespunzatoare la care poate sa se descurce singur si sa vina acasa daca nu ii place. Mentionez ca copilul are acum 4 ani si 2 luni.

La nivel de resurse financiare, eu am doua imobile, unul dintre ele inchiriat , colaborari din traduceri nevalidate insa prin chitante de pfa, in prezent avand contractul de munca suspendat, in concediu fara plata la cerere, pentru formare profesionala (incepand de anul trecut si pana la inceputul anului urmator)
Tot ca resurse financiare in cadrul acestui an, am avut suma de 4000 Euro obtinuta din vanzarea unei masini, tot proprietate personala.

Va multumesc.


daca te incalzeste cu ceva, tin sa spun ca: nu mai irositi banii, lasati dracului articolele din coduri si ganditiva si lasati vendetele, ganditiva la copil si la indirectele traume la care-l supuneti voi 2. daca doriti dragostea lui mai tarziu, cand va creste mare, aflati ca veti avea sigur 0 (zero). el are nevoie de amandoi asa ca nu pregetati si nu prioritizati nimic altceva decat el-copilul vostru. situatie similara am avut si eu si avocatul meu , la acea vreme , m-a sfatuit sa-mi sustin singur intampinarea si sa vorbesc cu inima , nu cu articole. multumesc Dl. Jumara-avocat. asa am reusit sa-mi tin relatiile cu copilul meu, sa o vizitez si sa ajung sa ceara copilul sa decalam programul de vizitare. si n-a fost asa usor. intareste=te si, daca ar fi cazul sa ajungi la capatul pamantului ptr copilul tau, nu ezita! copilul trebuie sa-si stie,traiasca si sa se bucure de tot ce a fost inainte, in timpul si dupa drama voastra. daca gresesc cu ceva, scuze. la mine ''reteta'' a functionat, chiar daca am avut multe de suportat, multe de explicat, multe de justificat, multe la care am renuntat, in toate directiile: in familie, in cealalta familie, cu prieteni personali sau comuni cu ex., etc. copilul meu are acum 23 ani si, zic eu, iubeste si cauta pe toti-indiferent de ''aportul'' unuia sau altuia la adresa ei.
Ultima modificare: Miercuri, 15 Octombrie 2014
61dan, utilizator
exercitarea autoritatii parintesi in comun este regula, cea exclusiva este exceptia si se dipune pentru motive intemeiate. daca puteti proba ceeace sustineti aveti sanse.nimeni nu se poate pronunta asupra sanselor reale pana nu studiaza cazul concret.
Cam ce anume din ce a spus doamna denota vreo sansa reala la exercitarea singura a autoritatii parintesti? Sa presupunem ca poate proba...
Eu consider (deşi distinşii magistraţi care au instruit judecătorii din teritoriu) au hotărât altfel că distanţa geografică coroborată cu graniţe între ţări este un impediment în exercitarea autorităţii părinteşti comune.
La fel, nerespectarea programului de vizită cerut chiar de acel părinte.
Ştiu, veţi spune că azi, în epoca internetului, distanţele nu sunt un obstacol.(există telefon , skype, ştim asta, dar prin niciuna din astea copilul nu simte îmbrăţişarea părintelui de după ecran.(În plus, este demonstrat că relaţiile virtuale dezvoltă adulti asociali))
Ba, sunt! Un om trăitor pe alte meleaguri, care vizitează sporadic minorul, nu are dreptul moral(că legal, îl are) să aleagă şcoala pentru copil. Cel care îl are în grijă ştie cât îl ţine punga, timpul şi energia să ducă/aducă copilul de la şcoală, apoi, în privinţa vacanţelor: omul mai mult absent nu poate hotărî unde-şi duce copilul în vacanţă părintele rezident-tot moral, că legal pur şi simplu îi dă interdicţie părintelui rezident de a ieşi din ţară, ca infractorii.
Ce să zică o mamă trăitoare în apropierea graniţei, a căror prieteni cu copii merg vara la superştrandul aflat la 20 km, peste graniţă? Măcar pe vremea lui Ceauşescu, exista acel "mic trafic" în care locuitorii din zonă puteau trece graniţa fără paşaport.
Sau ce să spună o mamă care-şi creşte singură copilul, ajutată de sora ei din Austria, unde mergea periodic cu copilul, până la minunata autoritate comună, când pur şi simplu distinsul tată, trăitor pe alte meleaguri nu vrea să semneze declaraţia la notar? dar cu ştrandul, cum rămâne-deschide mama proces de suplinire a semnăturii în fiecare săptămână?
Bonus: Cu mătuşa din din Austria, copilul are o relaţie de ataşament profund, cu tatăl-mai puţin , îl vede mult mai rar şi fiecare vizită se soldează cu o nouă reclamaţie sau un nou dosar:
Este oare în interesul major al copilului?
Ultima modificare: Joi, 16 Octombrie 2014
Martonze, utilizator
deci, dupa argumentarea dvs, daca o mama (la care e domiciliul copilului) se hotaraste brusc sa-si schimbe tara in care locuieste, tatal copilului respectiv, pe cale de consecinta, isi pierde subit calitatea de parinte, indiferent de ce fel de parinte este el.
Ultima modificare: Vineri, 17 Octombrie 2014
mirebire, utilizator

Alte discuții în legătură

Copilul meu anamaria2oop anamaria2oop Buna seara nu sunt casatorita si am un copil,eu locuiesc in oras iar copilul il tin la tara cu mama mea pentru ca nu am cu cine sa il las acasa cat timp eu ... (vezi toată discuția)
Vizita parinte la gradinita Martonze Martonze Bună ziua. Ştim că părintele la care nu locuieşte copilul are drept de supraveghere asupra creşterii şi educaţiei copilului. În acest sens, are ... (vezi toată discuția)
Proces tutela comuna si domiciliu impotriva dorintei copilului radu67 radu67 Buna ziua, Situatie de fapt: -Sotia divortata si recasatorita(are un copil de aproape 12 ani la care are tutela exclusiva) -Actualul sot si-a gasit un loc ... (vezi toată discuția)