Forum Discuţii juridice Traduceri Stampila traducator- fara activitatea din art 2 din ...
Discuție deschisă în Traduceri

Stampila traducator- fara activitatea din art 2 din L178/97- Min Justitiei

Buna ziua,
Va rog, poate este cineva care sa ma indrume,deoarece nu sunt sigura de un lucru.
Sunt absolventa franceza-romana si,de curand, m-am inregistrat ca PFA la Registrul Comertului, activitatea Traducere orala si scrisa-fara traducerile pentru Min. Justitiei.Aceasta a fost alegerea mea, nu mi-am dorit sa colaborez cu tribunalul sau notariate, am optat pentru traduceri simple, cursuri, documente personale, beletristica, socio-umane, fiecare,la urma urmei, cu pasiunea sa... Am stampila de PFA,pentru documentele fiscale si, asa mi s-a spus, imi trebuie inca o stampila, dreptunghiulara, pentru aceste traduceri simple pentru care eliberez chitanta, pe care sunt obligata sa le stampilez.
Intrebarea mea este ce anume trec pe aceasta stampila? Neavand acea autorizatie de la Min Justitiei, se trece nume-prenume, limbile din care traduc si CUI? sau cum? #-o Va multumesc, o zi minunata!
Multumesc.In final am 2 stampile :una de PFA cu F-ul si CUI-ul,pt documente fiscale si contracte si una cu nume , limbile de traducere si CUI pt parafare traduceri,dreptunghiulara si albastra-motiv ca nu trebuie neagra pt a se evita xeroxurile.....Nebunie maxima. Editura dorea stampila care sa mentioneze numele si limbile, pentru certificare traducere...Firma de consultanta imi facuse doar stampila simpla de PFA,rotunda,fara mentionare activitate -traducere si interpretare :)) Intr-un final ne-am descalcit.
Lu-Ann, utilizator