Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Consultanta juridica
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Consultanta juridica

Un cald salut tuturor,
Va rog sa ma dumiriti in urmatoarea situatie:
- RADET-ul a intentat proces asociatiei noastre pentru ca le-au fost furate repartitoarele (in custodie - vechi de peste 7 ani) situate in subsolul imobilului ,
- am angajat un avocat sa ne reprezinte in instanta,
- la ultimul termen instanta a respins cererea reclamantei RADET si a obligat-o la plata cheltuielilor de judecata,
- avocatul ne-a comunicat ca RADET-ul are termen 30 de zile de la comunicarea sentintei pentru a formula apel !
RADET-ul prezumtiv poate castiga procesul?!
- Intrebare?
- avocatul poate percepe alt onorariu pentru aceeasi cauza!
Este legal?!

Multumesc anticipat,

Zi frumoasa & linistita tuturor,
Avocatul percepe doar onorariul la care ati convenit in contractul de asistenta juridică incheiat.
E greu de spus daca RADET-ul va castiga sau nu dosarul in apel...acest aspect depinde de motivele de apel si de probatoriul administrat. Avocatul poate percepe un alt onorariu deoarece incheie un nou contract de asistenta juridica si depune o alta imputernicire avocatiala. Chiar daca este aceeasi cauza, aceasta se afla in alta faza procesuala, la alta instanta. Acum, depinde si de cum v-ati inteles!
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
1. Se poate schimba solutia in apel, dar acest aspect depinde de ce s-a facut la fond, asadar numai avocatul pe care l-ati ales sa va reprezinte va poate lamuri asupra acestui aspect;
2. Apelul reprezinta o alta faza procesuala, asadar veti plati avocatul sau veti incheia un nou contract in functie de ce ati negociat la inceputul cazului, daca ati solicitat ajutorul acestuia doar pentru judecata la fond sau pentru intreaga procedura de derulare a cazului??
Verificati contractul incheiat si veti primi raspunsul pe care il asteptati.
Buna ziua,
Obiectul contractului il reprezinta asistenta juridica si reprezentare in litigiul cu RADET.
- formulare, redactare, semnare, depunere sustinere intampinare.
- alte acte prevazute de legea nr.51/1995 rep.
In urma celor mentionate in contractul de asistenta juridica, avocatul mai poate percepe alt onorariu?!

Multumesc anticipat,