Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Declaratii de depus pentru asociație
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Declaratii de depus pentru asociație

Ce declarații fiscale trebuie să depună o asociație constituită potrivit Legii 26/2000 și care este termenul de depunere al acestor declarații? Mulțumesc!
ancadragan, utilizator
Daca ong nu are angajati cu contrcat de munca sau alte forme de contracte de prestari servicii si de drepturi de autor si nu e declarata ca platitor de tva, atunci in timpul anului nu depune declaratii. Are de depus declaratia 101 pana pe 25.02.2015 pentru anul 2014, bilantul intocmit si semnat de catre un contabil autorizat membru CECCAR pana pe 30.04.2015 pentru anul 2014 si declaratia 392b pana pe 25.02.1015 numai daca ati avut incasari de venituri din activitati economice (asta nu se depune cu zero).
george-neagu, moderator
Vă mulțumesc!
Situatiile financiare anuale, pana la 30.04.2015 pentru anul 2014. In rest, daca nu a desfasurat activitati economice si nu a avut salariati, nu are de depus nicio alta declaratie. (Nici declaratia 101, pentu ca se depune numai de catre cei care prin declaratia in inregistrare fiscala s-au declarat ca platitori de impozit pe profit - completand adecvat rubrica E pct.2 din formularul cod 010, ceea ce nu e cazul la ONG care nu desfasoara activitati economice).