avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratia 394
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratia 394

Fiind persoana juridica platitoare de tva, in declaratia 394 trebuie cuprinse facturile emise catre persoane juridice neplatitoare de tva? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 05:52, 28 Octombrie 2014
Buna ziua,
Da, trebuie trecute in Declaratia 394.
NU, nu se trec, se trec doar facturile emise catre persoane platitoare de TVA.
Ce faceti? Ne puneti la incercare?

Aveti dreptate, in declaratia 394 se trec doar tranzactiile intre partenerii platitori de T.V.A.
Nu v.a pus la incercare Iulian. Numai ca intrebarea a fost pusa la miezul noptii. A primit un raspuns gresit. Intre timp s.a mai intersat si a aflat raspunsul corect. Acesta era pentru doamna consultant . ;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

D394 urgent!! modimpex modimpex Buna ziua! Am o intrebare: in d394 se trec numai achizitiile de plante tehnice cu taxare inversa, pentru ca eu am declarat din neatentie achizitie de ... (vezi toată discuția)
Declaratia 394 RobertR RobertR In declaratia 394 se declara toate facturile cu mentiunea TVA la incasare [b]inclusiv [/b]cele emise de catre mine pentru clientii neinregistrati in scopuri de ... (vezi toată discuția)
Noua declaratie 394 lunara din ianuarie 2010 zira zira de unde copiem decl 394 si cind mai avem timp sa o depunem? (vezi toată discuția)