Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie reevaluare cladire
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie reevaluare cladire

Buna ziua!
Imi spuneti va rog,care sunt notele de inregistrare a evaluarii unei cladiri,am urmatoarele date:
212=300.000
2812=49375
noua valoare este de 666.075 lei
Va multumesc.
Tratamentul alternativ reevaluare imobilizari se aplica doar pt raportarea financiara, deci nu in timpul anului.

Ordin 3055/2009:

8.2.5.1. Reevaluarea imobilizărilor corporale
121 -
(1) Entităţile pot proceda la reevaluarea imobilizărilor corporale existente la sfârşitul exerciţiului financiar, astfel încât acestea să fie prezentate în contabilitate la valoarea justă, cu reflectarea rezultatelor acestei reevaluări în situaţiile financiare întocmite pentru acel exerciţiu.
Stiu asta,ma interesa inregistrarea.
Daca aceasta este prima reevaluare:
- anulati amortizarea: 2812=212 - in soldul contului 212 ramane diferenta (valoarea neta contabila)
- inregistrati surplusul din reevaluare: 212=105 cu diferenta dintre valoarea reevaluata si valoarea neta contabila

Dupa reevaluare:
- se va recalcula amortizarea lunara pe perioada ramasa de amortizat (mai mare);
- lunar se va inregistra intr-un alt analitic al contului 105 sau in contul de alte rezerve - rezerva din reevaluare ce se considera element asimilat veniturilor (se calculeaza ca si diferenta dintre noua amortizare si vechea amortizare).

Daca nu este prima reevaluare, atunci studiati articolul domnului Rapcencu care cuprinde toate cazurile.
Multumesc frumos! O zi buna va doresc!