avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 406 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Autorizatie constructie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Autorizatie constructie

Buna ziua! Am o camera foarte mare si as dori sa o impart in doua, utilizand doar o usa si panouri din termopan, nu sparg niciun zid, nu folosesc alte materiale. Imi trebuie autorizatie de construire pentru aceasta lucrare? Va multumesc anticipat!
Proprietarul va face lucrarea
cine o sa lucreze la perete?

daca nu se aduc modificari la structura de rezistenta a imobilului prin orice fel de lucrare , nu trebuie nici o autorizatie.
peretele de gips-carton se monteaza pe profile , care nu necesita modificarea structurii , mai nou se pot monta pe perete/podea/tavan cu ajutorul unui silicon in denumire tehnica , ancora chimica , si meseriasul nu mai foloseste nici rotopercutorul ....stiti , galagie, praf , zdupaneli...etc...etc ,

daca sunteti chirias , clar ca va trebuie acordul proprietarului . logic .
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Noiembrie 2014
Admin, administrator
V-am raspuns exact la intrebare. Nu am cerut optiuni de efectuare a unei lucrari, ci doar daca am nevoie de autorizatie de constructie. In acelasi timp, am mentionat ca lucrarea va fi din termopan, nu alt material. Acum e randul meu sa spun: ce intreb eu, si ce mi se raspunde. Multumesc pentru timpul dvs.
Gabriela007 a scris:

A se vedea si aceasta speta, care chiar m-a pus in dificultate:

[ link extern ]


una este terasa(si cred ca la balcon se face referire , unde trebuie autorizatie) , si alta este despartirea unei incaperi in doua .
sunt 2 lucuri diferite , si ca sa fie treaba treaba , cel care a facut lucrarea , nu a avut nici macar acordul verbal al proprietarului .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reconstruirea unui perete cu autorizatie de reparare sau de modificare bgm1 bgm1 Buna ziua! Detin o constructie veche de peste 40 de ani (magazie de lemne din caramida, cu fundatie) realizata pe hotar. Intrucat peretele care se afla pe ... (vezi toată discuția)
Reconstruirea unui perete cu autorizatie de reparare sau de modificare bgm1 bgm1 Buna ziua! Detin o constructie veche de peste 40 de ani (magazie de lemne din caramida, cu fundatie) realizata pe hotar. Intrucat peretele care se afla pe ... (vezi toată discuția)
Construire perete despartitor BOSKY BOSKY Buna ziua, pentru a construi un perete despartitor din BCA am.nevoie de autorizatie? (vezi toată discuția)