Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Autorizatie constructie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Autorizatie constructie

Buna ziua! Am o camera foarte mare si as dori sa o impart in doua, utilizand doar o usa si panouri din termopan, nu sparg niciun zid, nu folosesc alte materiale. Imi trebuie autorizatie de construire pentru aceasta lucrare? Va multumesc anticipat!
Proprietarul va face lucrarea
cine o sa lucreze la perete?

daca nu se aduc modificari la structura de rezistenta a imobilului prin orice fel de lucrare , nu trebuie nici o autorizatie.
peretele de gips-carton se monteaza pe profile , care nu necesita modificarea structurii , mai nou se pot monta pe perete/podea/tavan cu ajutorul unui silicon in denumire tehnica , ancora chimica , si meseriasul nu mai foloseste nici rotopercutorul ....stiti , galagie, praf , zdupaneli...etc...etc ,

daca sunteti chirias , clar ca va trebuie acordul proprietarului . logic .
Admin, administrator
V-am raspuns exact la intrebare. Nu am cerut optiuni de efectuare a unei lucrari, ci doar daca am nevoie de autorizatie de constructie. In acelasi timp, am mentionat ca lucrarea va fi din termopan, nu alt material. Acum e randul meu sa spun: ce intreb eu, si ce mi se raspunde. Multumesc pentru timpul dvs.
Gabriela007 a scris:

A se vedea si aceasta speta, care chiar m-a pus in dificultate:

[ link extern ]

una este terasa(si cred ca la balcon se face referire , unde trebuie autorizatie) , si alta este despartirea unei incaperi in doua .
sunt 2 lucuri diferite , si ca sa fie treaba treaba , cel care a facut lucrarea , nu a avut nici macar acordul verbal al proprietarului .