Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Legislatie rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Legislatie rutiera

Buna ziua; Doresc sa schimb o parte din culoarea masinii si de acea doresc sa stiu in ce proportie trebuie sa pstrez culoarea trecuta in talonul masinii( exp; eu daca o am de culoarea neagra, pot vopsi masina in proportie de 40% in culoarea galbena?) Usor ar fi sa intreb si eu un politist dar precum se stie,una se spune si alta se face de regul si chiar de asta m-ar interesa un articol din codul rutier. Multumesc
Unica autoritate care are competenta sa inregistreze in cmodifice si sa completeze datele de identificare si caracteristicile autovehiculului este RAR
In concordanta cu Directiva Uniunii Europene nr. 2001/116 cele 10 culori de baza inscrise in cartea de identitate sunt: alb,galben, portocaliu, rosu, violet, albastru, verde, gri, maro si negru.
După vopsirea vehiculului in culoarea preferata, trebuie sa va programati verificare si sa achitati la casierie suma de 90 lei la sediul reprezentantei locale R.A.R. pentru modificarea culorii in cartea de identitate a vehiculului,fiind necesare
- cerere activitate R.A.R. (cererea se va completa olograf de catre solicitant pe propria sa raspundere, va fi semnata in prezenta angajatului R.A.R. care efectueaza prestatia);
- act de identitate solicitant;
- cartea de identitate a vehiculului.
Ulterior,cu documentele eliberate de RAR va deplasati la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculari Vehicule, unde solicitati eliberarea unui nou certificat de inmatriculare,cu achitarea a 37 de lei, contravaloarea noului talon.
Documente necesare la SPCRPC
-cerere prin care solicitati un nou certificat de inmatriculare ,
-cartea de identitate a vehiculului cu modificarile tehnice operate de Registrul Auto Roman,
-act identitate solicitant - original si copie.

Succes !
ynocentta, utilizator