avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Legislatie rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Legislatie rutiera

Buna ziua; Doresc sa schimb o parte din culoarea masinii si de acea doresc sa stiu in ce proportie trebuie sa pstrez culoarea trecuta in talonul masinii( exp; eu daca o am de culoarea neagra, pot vopsi masina in proportie de 40% in culoarea galbena?) Usor ar fi sa intreb si eu un politist dar precum se stie,una se spune si alta se face de regul si chiar de asta m-ar interesa un articol din codul rutier. Multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:26, 31 Octombrie 2014
Unica autoritate care are competenta sa inregistreze in cmodifice si sa completeze datele de identificare si caracteristicile autovehiculului este RAR
In concordanta cu Directiva Uniunii Europene nr. 2001/116 cele 10 culori de baza inscrise in cartea de identitate sunt: alb,galben, portocaliu, rosu, violet, albastru, verde, gri, maro si negru.
După vopsirea vehiculului in culoarea preferata, trebuie sa va programati verificare si sa achitati la casierie suma de 90 lei la sediul reprezentantei locale R.A.R. pentru modificarea culorii in cartea de identitate a vehiculului,fiind necesare
- cerere activitate R.A.R. (cererea se va completa olograf de catre solicitant pe propria sa raspundere, va fi semnata in prezenta angajatului R.A.R. care efectueaza prestatia);
- act de identitate solicitant;
- cartea de identitate a vehiculului.
Ulterior,cu documentele eliberate de RAR va deplasati la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculari Vehicule, unde solicitati eliberarea unui nou certificat de inmatriculare,cu achitarea a 37 de lei, contravaloarea noului talon.
Documente necesare la SPCRPC
-cerere prin care solicitati un nou certificat de inmatriculare ,
-cartea de identitate a vehiculului cu modificarile tehnice operate de Registrul Auto Roman,
-act identitate solicitant - original si copie.

Succes !
Ultima modificare: Vineri, 31 Octombrie 2014
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare culoare masina yna81 yna81 Buna seara, as vrea sa va intreb la RAR cand fac programare pentru schimbarea culorii,in ziua programarii cum trebuie mers cu masina culoare de pe talon sau ... (vezi toată discuția)
Auto culoare neomologata rar alexandra31 alexandra31 Buna ziua am si eu o problema De curand am achizitionat o masina de pe un site de vanzari de la o persoana fizica Ne-am vazut mmi-a placut masina in special ... (vezi toată discuția)
Culoare trecuta gresit in talon b67dec b67dec Buna ziua ,azi am fost oprit de un echipaj de Politie in zona Aeroportului Otopeni si in urma controlului efectuat de catre agent s-a constatat ca ,culoarea in ... (vezi toată discuția)