Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Schimbare culoare masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Schimbare culoare masina

Buna seara, as vrea sa va intreb la RAR cand fac programare pentru schimbarea culorii,in ziua programarii cum trebuie mers cu masina culoare de pe talon sau culoarea noua?
initial este necesar sa prezentati la verificare vehiculul care detine caracteristicile consemnate in documente
La RAR va puteti informa corect inclusiv despre culorile admise
In ziua in care mergeti la RAR trebuie sa aveti culoarea noua!

Recomand cu incredere DCM PRO DESIGN - COLANTARI AUTO
Multumesc mult de tot.
Avand in vedere ca trebuie mers la RAR cu culoarea noua, am vreun termen in care trebuie sa merg la RAR. As vrea sa o decolantez dar nu stiu in cat timp de la decolantare am dreptul sa merg la RAR., nu as vrea sa ma opreasca Politia si sa imi dea vreo amenda ca masina nu coincide cu talonul la culoare.Va multumesc mult.
În concordanţă cu Directiva Uniunii Europene nr. 2001/116 cele 10 culori de bază inscrise in cartea de identitate auto sunt: alb; galben; portocaliu; rosu; violet; albastru; verde; gri; maro si negru.
Legiuitorul a prevazut termenul " imediat "după vopsirea vehiculului in culoarea preferata, trebuie sa va prezentati la sediul unei reprezentante R.A.R. pentru modificarea culorii in CIV
Actele necesare la R.A.R. pentru modificarea CIV sunt:
– cerere activitate R.A.R.
– act de identitate solicitant;
– CIV
- chitanta plata prestatie RAR
Cu cartea de identitate a vehiculului in care s-a mentionat deja noua culoare, se merge la SPR serviciul de înmatriculari si permise. ,unde se depun aceleai documente ca la RAR,
plus o altă chitanta care atesta incasarea c/v preschimbarea certificatului de inmatriculare.
Se eliberează pe loc o dovada, iar noul talon va fi expediat prin posta.