Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Card de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Card de sanatate

Eu si sotul meu nu am primit inca cardul de sanatate. Am verificat si in sistemul siui daca suntem asigurati si apare ca suntem , ma gandeam ca poate fi o eroare. Avem acelasi medic de familie si locuim in Cluj Napoca. Pana cand se distibuie aceste carduri de sanatate?
"CNAS a mentionat ca fiecare medic de familie va prelua de la casa judeteana de asigurari de sanatate intregul lot de carduri aferent listei sale de asigurati si il va distribui pe parcursul a 3 luni. "Pentru a intra in posesia cardului, titularul se va adresa, cu documentul de identitate, medicului de familie pe lista caruia este inscris", mai precizeaza institutia.

In cazul in care asiguratul se afla in imposibilitatea de a intra in posesia cardului pe parcursul celor 3 luni, medicul de familie va preda cardul casei de asigurari de sanatate de la care a fost primit."
www.avocatnet.ro/content/art...

1. Cardurile de sanatate sunt distribuite prin posta.

2. A inceput deja distribuirea lor dar inca nu s-a terminat aceasta.