Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Drept de decizie in SRL oferit prin actul constitutiv
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Drept de decizie in SRL oferit prin actul constitutiv

Buna ziua!
In situatia in care un asociat unic din SRL urmeaza sa cesioneze 30% din partile sociale unui holding dintr-o tara terta, acesta din urma poate avea dreptul de 75% de decizie, drept mentionat in actul constitutiv, desi este asociat minoritar? Sau este obligatorie majoritatea simpla de 50+1% pentru luarea deciziilor?
Multumesc!
Fiecare parte sociala da dreptul doar unui singur vot, indiferent de prev act constitutiv.