Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cetatean Sirian sedere in Romania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cetatean Sirian sedere in Romania

Buna ziua.
Am un prieten, cetatean Sirian, cu domiciliul in Arabia Saudita de foarte multi ani, care doreste sa vina in Romania cu familia (2 fete + sotia), sa obtina sedere aici pentru o perioada mai indelungata.
As dori sa stiu care este protocolul de obtinere a vizei de sedere.
Care sunt modalitatile care il pot ajuta sa obtina mai repede sederea.
Daca una din modalitatile de a accelera obtinerea vizei este investitia intr-o afacere.
Multumesc anticipat.
Razvan Niculae
Calitatea de administrator intr-o firma e o modalitate de obtinere a dreptului de sedere.
Vizitati sediul Autoritatii pentru straini pt. mai multe informatii.
Adresa: str. Luigi Cazavillan 11, sect. 1, Bucuresti si
str. Nicolae Iorga 29-31, Bucuresti (021-212.56.78; 021-212.56.75; 021-212.87.34)
Judetul: Bucuresti
Telefon: 021-311.17.06; Fax: 021-311.17.07