Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie al doilea copil

Buna seara!
Ma aflu in urmatoarea situatie: la anul voi naste al doilea copil aproximativ la aceeasi data cand primul va implini 2 ani. Eu am luat indemnizatia de 600 de lei, fiindca eram inca in perioada studentiei.
Intrebarea este, ma incadrez in timp pentru a lua indemnizatia in continuare? la cat timp dupa ce implineste primul copil doi ani as fi in termen, din acest punct de vedere, sa nasc?
Si as mai avea o intrebare: din ce am auzit, ultima luna de indemnizatie o iau doar daca sotul isi ia concediu de la munca. In acest caz, ce procent ia sotul din salariu?
Va multumesc!
Am inteles...
Dar daca luam in calcul aceasta varianta, de a intra tatal in concediu o luna (a 24-a luna), apoi el va continua serviciul si eu voi intra in CCC2, sau va trebui ca tatal sa intre in CCC2?
Multumesc!
1. Daca tatal doreste poate sa intre ultima luna in CCC1 si prima luna in CCC2.

2. Dupa aceea continuati dvs. cu CCC2 pana la expirarea lui.

3. Dar tatal poate beneficia de o luna de CCC2 tot in ultima luna a CCC2 sau oricand doreste.