Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calculare pensie

pana acum pensia s-a calculat in functie de salarul inscris in cartea de munca . unele prsoane ani de zile au incasat un salar mult mai mare decat cel inscris in cartea de munca lucrand in acord . in consecinta au contribuit cu o suma mult mai mare . se poate face recalcularea pensiei ca in final aceasta sa fie platita de catre stat la suma pe care intr-adevar s-a cotizat ?
mancipri, utilizator
bine . si in acest caz poate cere recalcularea pensiei daca are dovezi ca a incasat un salar mult mai mare ?
Prevederile legale in privinta recalcularii drepturilor de pensie luand in calcul si acordul, primele etc., sunt urmatoarele:
"Nu sunt luate in calcul la stabilirea punctajului mediu anual, intrucat nu au facut parte din baza de calcul a pensiilor, conform legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001:
-formele de retribuire in acord sau cu bucata, in regie ori dupa timp, pe baza de tarife sau cote procentuale;
-participarea la beneficii a oamenilor muncii din unitatile economice;
-premiile anuale si premiile acordate in cursul anului pentru realizari deosebite;
-recompensele cu caracter limitat, acordate personalului din unele sectoare de activitate;
-diurnele de deplasare si de delegare, indemnizatiile de delegare, detasare si transfer;
-drepturile de autor;
-drepturile platite potrivit dispozitiilor legale, in cazul desfacerii contractului de munca;
-al 13-lea salariu;
-alte sporuri care nu au avut caracter permanent." (pct. VI al anexei O.U.G. nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic