Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Cum vor vota romanii aflati in strainatate?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Cum vor vota romanii aflati in strainatate?

Se pare ca nu vor putea vota.
Este de-a dreptul incredibil asa ceva.
Practic se incalca un drept fundamental de statul roman prin organele sale.

Practic nu sunt lasati sa voteze si se invoca ca nu este timp.
Am inteles ca problema a pornit de la faptul ca pot vota cca 20-30 de persoane intr-o ora.

S-a mai intamplat asa ceva anterior?
...si iar s-a spulberat un vis .
cred ca cei invinsi au 2 obtiuni:
1- ori schimba denumirea partidului si adopta o demunire mai democratica(chiar daca isi schimba doar parul precum lupul)
2- ori trece la o atitudine strict democratica , care sa aiba efect .
pe de alta parte , minoritatea de rasa "romale" , le-a cam tras-o smechereste , si i-a lasat cu ochii la soare , noaptea , ca sa fie treaba ca lumea...chiar daca isi pusesera o minima speranta in ei.
trebuie sa fie un exemplu demn de urmat , in asemenea oameni cu mustati mari si carute colorate , sa nu ai niciodata incredere .
iar cei din afara , prea ne-au facut de ras inca odata, oricum nu ei au fost majoritatea, totul s-a definitivat aici ,in tara , nu la Paris, Londra si mai stiu eu pe unde.
lee_vue a scris:

stati asa sa ne intelegem.

ce e bine pentru unii nu e neaparat bine pentru toata lumea.

una peste alta, in esenta, cat a fost obligatorie masura, majoritatea firmelor din romania au fost supra, super taxate.

o mare escrocherie.

De acord ce e bine pt unii nu e bine pt toti. In esenta asa vor fi toate hotararile luate vreodata.

Si legea amnistitiei de exemplu e foarte buna pt unii dar asta nu inseamna ca e buna pt toti.

Nu inteleg de ce sustineti ca a fost o escrocherie acest sistem. Recunosc ca nu am fost de acord cu amanarea de 90 zile dar trebuie sa vedem si faptul ca aceasta anomalie a fost corectata. De aici pana la a sustine ca a fost o escrocherie mi se pare insa cale lunga mai ales ca nu a durat 5 ani de zile.

n-a fost, cred, la momentul introducerii "facilitatii", greu sa se stie soldurile si vechimea la furnizori ale puzderiei de firme din comertul cu amanuntul, de exemplu.

in mod evident, CU PREMEDITARE, "facilitatea" le-a fost bagata pe gat.

si-au platit bietele firme (muuuulte) tva de s-au stricat de cap, ca ele tot colectau, tot colectau (incasari 100% numerar), da' de dedus, mai nimic, mai nimic (trebuiau platite datoriile la furnizori).

putin simplificat, cu aproximatie, s-a transformat taxa pe valoare adaugata in taxa pe... vanzari (24%):slap: o gramada de timp.

n-avea cum sa nu se stie asta cand s-a introdus "facilitatea".

si asta, da escrocherie.

poate aflam numarul de firme din alea 500.000 obligate la tva la incasare in 01.01.2013 si care au optat, cand s-a dat posibilitatea, pt ramanerea in sistem.

nu pot fi mai mult de 2-3% (au mai fost experiente similare in alte state).

restu, 97-98%, au renuntat, sa puna stop la furat (escrocherie).
separatistul a scris:

...si iar s-a spulberat un vis .
cred ca cei invinsi au 2 obtiuni:
1- ori schimba denumirea partidului si adopta o demunire mai democratica(chiar daca isi schimba doar parul precum lupul)
2- ori trece la o atitudine strict democratica , care sa aiba efect .
pe de alta parte , minoritatea de rasa "romale" , le-a cam tras-o smechereste , si i-a lasat cu ochii la soare , noaptea , ca sa fie treaba ca lumea...chiar daca isi pusesera o minima speranta in ei.
trebuie sa fie un exemplu demn de urmat , in asemenea oameni cu mustati mari si carute colorate , sa nu ai niciodata incredere .
iar cei din afara , prea ne-au facut de ras inca odata, oricum nu ei au fost majoritatea, totul s-a definitivat aici ,in tara , nu la Paris, Londra si mai stiu eu pe unde.

Ce vis?
Oamenii s-au saturat sa fie mintiti.
Un vis mincinos?

Romanii se pare ca au inteles ca rebuie sa mergem inainte.

Au les sa puna caat coruptiei.
Au inteles ca furatul national trebuie sa inceteze.Coruptia trebuie sa devina un vis frumos care s-a dus ca un fum pentru marii corupti.

JOHANNIS este un om onest.

Degeaba schimba PSD denumirea.
Trebuie sa scape de corupti.
Se va face un congres.

Cei cu mustati si carute s-au saturat si ei probabil.
Cred ca nici nu mai au cebsa fure...
Cum ati vrut sa ii ajute pe unii sa fure si ei sa nu aiba ce fura?

Este remarcabil efortul romanilor din strainatate.
Este o revolutie de catifea ceea ce s-a intamplat.
Au fost umiliti dar s-a facut dreptate nationala.
Cei de la consulate vor finschimbati.

Probabil ca s-a sfarsit si PSD-ul.
Dar va fi bun in opozitie.

Nu va speriati ca nu va disparea de tot...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
domnule Lascoschi...este al 2-lea mare esec !!!!

apropos , stiti cum se pune un dop de shampanie inapoi la sticla ?
raspuns : intrebati-l pe Geoana !
desi ,fostul ex viitor presedinte , n-a probat shampania mai devreme.....dar para ma unge pe suflet bancul acesta .

cu ceva vreme in urma , m-am certat cu un PSD-ist din acela pur sange . i-am spus ca pana nu se schimba generatia , adica pana nu incep sa dispara "cucuvelele" si comunistii , noi nu vom gusta democratie...si iata ca s-a intamplat .
generatia se schimba la fiecare 20-25 de ani...si este o statistica facuta de oamnei care se ocupa cu asta....

fosti comunisti , au inceput sa fie o ramura nesemnificativa , iar cei care sustineau pe acestia , adica pensionarii (ca ei ne-au tras in jos de fiecare data) , s-au inputinat...si nu mai au putere .
celor cu mustati , carute colorate si pirande cu multe fuste...nu numai ca s-au saturat de minciuni...a inceput sa le fie frica . incearca sa se dea cu binele...

mai avem o ramura de extirpat , si o vom reusi...mai dureaza putin si o sa-i ingenunchiam si pe ei .
ma refer la cei barbosi si imbracati cu sutana si ca ca accesoriu , patrafirul inflorit , ca prea au luat amploare si manipuleaza .o dorinta am si pot sa spun ca m-i s-ar implinii un vis ...sa-i impoziteze , asa cum sunt si eu si toti care muncesc...