Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... de 2 ori divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

de 2 ori divort

Incerc sa va explic pe scurt...
In anul 2002 sotia cere divortul, casatoria este desfacuta din vina sotului, sotia pastreaza numele din casatorie, minorul reyultat in casatorie este incredintat spre crestere si educare mamei. Sentinta ramane definitiva si irevocabila in 2004. Ulterior sotia da iar in judecata sotul pentru desfacerea aceleiasi casatorii, alt dosar la aceeasi judecatorie. Casatoria se desface prin acordul partilor, in urma divortului sotia este obligata sa-si schimbe numele in urma divortului urmand sa revina la numele avut anterior casatoriei. In al doilea divort nu se mai spune nimic de copil. Sentinta ramane definitiva si irevocabila in 2006. Mentinez ca cei doi nu s-au casatorit de 2 ori. Aceeasi casatorie a fost desfacuta de 2 ori prin divort. Ce se poate face impotriva celor doi care cred ca intentionat au facut acest lucru? Cum ramane cu al doilea dosar de divort? Cine poate sesiza instanta de judecata despre acest fapt?
Multumesc frumos pentru atentie si pentru timpul acordat!
desi mi se patre ilogic si nu vad de ce niste persoane ar proceda i n acest fel, cel de-al doilea divort este nul in mod cert, deoarece exista autoritate de lucru judecat in acest caz.
lori70pop a scris:

Incerc sa va explic pe scurt...
In anul 2002 sotia cere divortul, casatoria este desfacuta din vina sotului, sotia pastreaza numele din casatorie, minorul reyultat in casatorie este incredintat spre crestere si educare mamei. Sentinta ramane definitiva si irevocabila in 2004. Ulterior sotia da iar in judecata sotul pentru desfacerea aceleiasi casatorii, alt dosar la aceeasi judecatorie. Casatoria se desface prin acordul partilor, in urma divortului sotia este obligata sa-si schimbe numele in urma divortului urmand sa revina la numele avut anterior casatoriei. In al doilea divort nu se mai spune nimic de copil. Sentinta ramane definitiva si irevocabila in 2006. Mentinez ca cei doi nu s-au casatorit de 2 ori. Aceeasi casatorie a fost desfacuta de 2 ori prin divort. Ce se poate face impotriva celor doi care cred ca intentionat au facut acest lucru? Cum ramane cu al doilea dosar de divort? Cine poate sesiza instanta de judecata despre acest fapt?
Multumesc frumos pentru atentie si pentru timpul acordat!

Astfel cum v-a explicat si d-na consilier existant deja o hoatarare de desfacere a casatoriei definitiva,cea de a doua hotarare este nula de drept,deci nu produce efecte din punct de vedere juridic
S-ar fi putu anula cea de-a doua sentinţă de divorţ pe calea revizuirii - art.322 pct.7 Cpc, dar a cam trecut termenul şi se putea face pe această cale numai de către părţile din acel litigiu.
Nu inteleg de ce a doua hotarare e nula.Se va face revizuire.Cum de s-a intamplt asa ceva?Sotia- reclamanta-nu stie ca nu se poate judeca de mai multe ori pentru acelasi lucru si aceleasi parti?Care a fost interesul ei?
Care a fost sau care nu a fost interesul ei, cert e ca s-a intamplat. Insa a doua hotarare este nula, avand in vedere ca a trecut termenul pentru revizuire, care se putea face asa cum a spus si Dl coleg, de catre partile din liigiu.