Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Utilizarea unui pod de la un bloc pentru locuinta
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Utilizarea unui pod de la un bloc pentru locuinta

Locuiesc intr-un bloc cu acoperis din tigla la ultimul etaj si sunt interesat sa beneficiez de spatiul care se afla deasupra mea pentru a amenaja 2 camere. Nu doresc sa modific deloc structura existenta si ma intereseaza daca legal este posibil chiar si prin intermediul unui contract de comodat pentru o anumita perioada. Mentionez ca aceasta schimbare nu ar afecta accesul celor interesati locatari interesati sa aiba acces in pod.
Si daca este posibil care sunt pasii de urmat.

Multumesc
Conform dispozitii in vigoare,podul constituie parte comuna,a carei destinatie si aspect nu se poate schimba decat cu acordul asociatiei de proprietari
De regula,partile comune din imobilele de locuit in comun,se pot utiliza exclusiv de catre un proprietar prin incheierea de contract de inchiriere pe diferite perioade de timp