Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda ratb. PV mincinos
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda ratb. PV mincinos

Pe 3 noiembrie am primit o amenda intr-un autobuz ratb.
Am urcat in autobuz cu un amic si imediat ne-a abordat un grup de controlori.
Ne-a intrebat daca avem card. Le-am spus ca am dar de abia am urcat si nu am apucat sa il taxez. Au spus ca e in regula, ca m-au vazut ca de abia am urcat si sa le dau cardul ca il vor taxa ei. Dupa care mi-au cerut si buletinul ca sa verifice ca este cardul meu. Toate in regula pana atunci.
Dupa care l-au luat si pe tipul care era cu mine. El nu avea card si a refuzat sa se legitimeze pe baza motivului ca nu are cardul de identitate.
Am coborat cu ei. Inca nu mi-au dat buletinul desi am insistat sa mi-l inapoieze.
Controlorii nu au reusit sa il amendeze pe amicul meu, politia a refuzat sa ii ajute si s-au gandit sa imi faca mie un proces verbal. Eu nu am fost de acord cu asa ceva din moment ce eu de abia urcasem in autobuz si nu am avut timp sa taxez cardul.
Am refuzat sa semnez PV. Amicul meu a scapat de amenda.
Astazi, 17 noiembrie mi-a venit scrisoare acasa. La mentiuni scrie ca nu am obiectii si ca nu a fost nici un martor.
Ma simt inselata. Nu este adevarat ce scrie in procesul verbal.
In plus, urmatoarea data cand am folosit cardul am observat ca imi lipsesc banii pentru o calatorie, ceea ce inseamna ca acei controlori mi-au taxat cardul.
Vreau sa fac contestatie. Maine este ultima zi in care pot face asta.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Formulati contestatie in care solicitati anularea procesului verbal si exonerarea de la plata amenzii,prezentati situatia de fapt povestita pe forum,il chemati pe amic ca martor si incercati sa dovediti contrariul celor retinute prin procesul verbal.Succes.