avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Presedintele Klaus Johannis va numi un alt ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Presedintele Klaus Johannis va numi un alt prim-ministru sau va ramane guvernul Ponta?

Potrivit art. 85 alin. 1 din Constitutia Romaniei, presedintele Romaniei desemneaza prim-ministrul si numeste Guvernul pe baza votului de incredere a parlamentului.

Potrivit art. 89 alin. 1 din Constitutie, presedintele poate sa dizolve parlamentul in conditiile acestui text constitutional.

Pana la sfarsitul mandatului presedintelui Basescu va ramane sigur Ponta in calitate de prim-ministru.

Intrebarea este ce va fi ulterior?
Nu stiu ce sa zic sub acest aspect.
Este prea batran regele Mihai.
Daca il primeau comunistii in 90, daca nu gresesc anul, altceva ar fi fost...

In prezent regele nu mai are forta de a fi suveran...

Cred ca 5 ani ar trebui sa vedem ce se intampla asa.

Imi place Klaus ca vorbeste putin si este de mare bun simt:

[ link extern ]

Si deja misca lucrurile.

Parlamentul se conformeaza frumos.
Se putea si mai frumos la voturi dar...ce sa facem...ca sunt majoritari PSD-ii...

Foarte probabil ca guvernul Ponta va ramane in anul 2015 dupa cum se misca lucrurile.
S-au dat pe brazda pentru moment.
Sa speram ca o vor tine asa...
Ultima modificare: Miercuri, 19 Noiembrie 2014
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
E un gest frumos din partea lui iohannis faptul ca l-a invitat pe Rege la Cotroceni, avand in vedere faptul ca basescu l-a facut tradator si sluga la rusi.

Dar eu astept din partea noului presedinte ales sa fie garantul independentei justitiei si pe cale de consecinta logica, basescu la puscarie. Daca se va intampla asta, voi recunoaste ca m-am inselat in privinta lui iohannis.

Cat despre guvernul Ponta, eu cred ca va ramane. Si e foarte bine.
ma petrica, ponta e mai sluga la fmi si ue decat a fost boc. tu chiar nu vezi care n-are nicio idee proprie? el sta, asa, ca marioneta, la "implementat" ce-i zic altii. ca executant e mai de prost gust decat a fost insusi boc. ala barem se scuza ca e criza, asta (ponta) cica e "tigru' europei" (vai de pacatele lui)

ar fi cazu' de un alt premier. sa vedem ce si cum.
Tu-l vrei pe basescu. Sa vezi atunci ce si cum.
ma petrica, s-o gasi unu' (un premier) mai cu muschi pe el.
tu de executanti ai nevoie?
ponta, cu oricine l-ai compara, e cel mai slab premier din 90 incoa'.
a mai pierdut si alegerile (vrea sa fie si "presedinte"!!!) cu ditamai aparatu' in spate. de slab ce e. in mod normal trebuia sa dispara (sa se retraga) instantaneu.
pacat de el, baiat tanar.

nota:
petrica, voturile "pt klaus" au fost o combinatie anti ponta (psd), anti basescu.

Alte discuții în legătură

Vom fi iarãsi ce am fost sau vom fi iarasi ce-am fost, si mai mult decât atâta? Ares-3 Ares-3 PDL si PNL se unesc. Isi doresc un partid mare, sunt deschisi la aliante si fuziuni... Nu cred ca exista tara cu politica atat de SF ca a noastra. Am ... (vezi toată discuția)
Cum ne alegem viitorul presedinte? de el depinde si cum vor arata viitorii ministri ? POPA GHEORGHE POPA GHEORGHE Desi mai este cam 1 an pana la alegerile viitoare pentru presedinte, se agita apele. Tot mai des presa scrisa si vorbita abordeaza subiectul, inclinand balanta ... (vezi toată discuția)
Ponta vs basescu pentru locul la ce Alexandru Munteanu Alexandru Munteanu Parlamentul României tocmai a emis o declarație politica prin care îl desemnează pe prim ministru ca reprezentant al României la Consiliul European ... (vezi toată discuția)