avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 417 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Presedintele Klaus Johannis va numi un alt ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Presedintele Klaus Johannis va numi un alt prim-ministru sau va ramane guvernul Ponta?

Potrivit art. 85 alin. 1 din Constitutia Romaniei, presedintele Romaniei desemneaza prim-ministrul si numeste Guvernul pe baza votului de incredere a parlamentului.

Potrivit art. 89 alin. 1 din Constitutie, presedintele poate sa dizolve parlamentul in conditiile acestui text constitutional.

Pana la sfarsitul mandatului presedintelui Basescu va ramane sigur Ponta in calitate de prim-ministru.

Intrebarea este ce va fi ulterior?
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

E vorba de legea bugetului...
Aici mai are o problema guvernul Ponta si trebuie sa se grabeasca...


n-are nicio problema, ca el (ponta) nu trebuie (nici nu poate) sa gandeasca nimic.

Şi bugetul de stat pe 2015 va fi croit tot la comanda FMI. Ce au stabilit Victor Ponta şi Gheorghe Gherghina într-o întâlnire secretă la BNR
[ link extern ]
Cand aubstabilit se calculase ca e Ponta presedinte.

Azi e alta socoteala.
Daca sunt probleme pe buget cade guvernul Ponta...cred eu...
vad ca ponta implica si publicul.

Proiectul bugetului pentru anul viitor va fi supus dezbaterii publice dupa data de 10 decembrie, cand se va incheia misiune comuna FMI si CE, care va veni pe 2 decembrie la Bucuresti strict pentru discutii pe aceasta problematica, a anuntat miercuri Ministerul Finantelor Publice.

[ link extern ]

ce circ, ponta, insusi, nu e in stare sa schimbe (si e dator s-o faca) o cifra in proiectul bugetului servit de fmi si ue (il implementeaza intocmai si la timp) , si-l paseaza "dezbaterii publice".

ce sa mai "dezbata publicul"?!!!

Bugetul se face de gurvern.
El are in mod exclusiv aceasta sarcina atata timp cat se afla la guvernare.

Probabil ca s-a referit la parlament.
Ce se chinuie atata cu bugetul? nu poate sa il faca la anu? :D
Sau sa il supuna unei dezbateri pe 31/12/2014?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vom fi iarãsi ce am fost sau vom fi iarasi ce-am fost, si mai mult decât atâta? Ares-3 Ares-3 PDL si PNL se unesc. Isi doresc un partid mare, sunt deschisi la aliante si fuziuni... Nu cred ca exista tara cu politica atat de SF ca a noastra. Am ... (vezi toată discuția)
Cum ne alegem viitorul presedinte? de el depinde si cum vor arata viitorii ministri ? POPA GHEORGHE POPA GHEORGHE Desi mai este cam 1 an pana la alegerile viitoare pentru presedinte, se agita apele. Tot mai des presa scrisa si vorbita abordeaza subiectul, inclinand balanta ... (vezi toată discuția)
Ponta vs basescu pentru locul la ce Alexandru Munteanu Alexandru Munteanu Parlamentul României tocmai a emis o declarație politica prin care îl desemnează pe prim ministru ca reprezentant al României la Consiliul European ... (vezi toată discuția)