Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cine plateste concediul de cresterea copilului?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cine plateste concediul de cresterea copilului?

Buna ziua,
O lamurire, va rog. O femeie este platita de angajator si acesta isi recupereaza banii sau de casa de asigurari? Cum primeste acesti bani? Va multumesc.
Indemnizatia pentru cresterea copilului este platita de stat, prin intermediul Agentiilor Judetene de Platii si Inspectie Sociala.

Se plateste direct parintelui care a intrat in CCC.

Va referiti la indemnizatia pentru concediu de maternitate (pre si postnatal)?
1. Indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) este platita de stat prin Agentia Judeteana de Plati si Inspectie Sociala (AJPIS).

2. Indemnizatia se plateste prin posta, in cont la banca sau pe card.

Multumesc mult amandurora. Daca tot ati mentionat, concediul de maternitate (pre si post natal) cine-l plateste?
Indemnizatia pentru concediul de maternitate se plateste de catre angajator si este suportata integral din FNUASS (Fondul National Unic al Asigurarilor Sociale de Sanatate).

OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:
Art. 36 -
(1) Calculul şi plata indemnizaţiilor prevãzute de prezenta ordonanţã de urgenţã se fac pe baza certificatului de concediu medical eliberat în condiţiile legii, care constituie document justificativ pentru platã.

(2) Certificatul de concediu medical se prezintã plãtitorului pânã cel mai târziu la data de 5 a lunii urmãtoare celei pentru care a fost acordat concediul.

(3) Plata indemnizaţiilor se face lunar de cãtre:
a) angajator, cel mai târziu odatã cu lichidarea drepturilor salariale pe luna respectivã, pentru asiguraţii prevãzuţi la art. 1 alin. (1) lit. A şi B;